Tym emerytom w 2023 przysługują dwie emerytury co miesiąc i dożywotnio. Wystarczą dwa wnioski

Podwójne emerytury przysługują w trzech przypadkach. Seniorzy mogą pobierać je również w 2023 roku, ale nie z ZUS. Wystarczy, że złożą dwa wnioski w dwóch różnych miejscach. Świadczenie będzie wypłacane co miesiąc i dożywotnio w przeciwieństwie do 13. i 14. emerytury.

Niskie świadczenia to ogromny problem, z którym mierzy się wielu emerytów. Niekiedy nie starczają one na pokrycie wszystkich miesięcznych potrzeb. Niektórzy mogą jednak liczyć na podwójną emeryturę. Przysługuje ona trzem grupom osób, ale nie z ZUS

Zobacz wideo "Emeryci w Polsce żyją z ołówkiem w ręku. Ja się tego bałam, jak szłam na emeryturę"

Zainteresował cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dla kogo jest podwójna emerytura? Obowiązuje tylko w tych przypadkach

Podwójną emeryturę mogą pobierać osoby, które:

  • osoby, które pracowały za granicą
  • osoby, które są zarejestrowane w KRUS
  • pracownicy służb mundurowych 

 Aby skorzystać z drugiej emerytury, trzeba złożyć wcześniej odpowiedni wniosek. Przypominamy, że wiek emerytalny w Polsce to 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Osoby, które pracowały za granicą, mogą liczyć na dodatkowe pieniądze. Jak się o nie ubiegać?

Wielu Polaków wyjeżdża za granicę, licząc na lepsze wynagrodzenie. Okazuje się, że po latach mogą ubiegać się o emeryturę z kraju, w którym pracowali. To właśnie tam należy złożyć wniosek o przyznanie świadczenia. Warunkiem otrzymania dodatkowych pieniędzy jest co najmniej 60 miesięcy stażu opłacania składek za granica. Trzeba również pamiętać, że obie emerytury mogą zostać opodatkowane, a wiek emerytalny różni się w innych państwach.

Emerytura po mężu 2022: propozycja zmian 'Najwyższy czas na sprawiedliwość dla wdów i wdowców'Emerytura po mężu. Opozycja chce zmian. Proponuje dwa rozwiązania

Podwójna emerytura dla rolników. Kto może ją otrzymać?

Osoby, które regularnie odprowadzały składki ZUS oraz KRUS (Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Zdrowotnego) również mogą liczyć na podwójną emeryturę. Wniosek o przyznanie takiego świadczenia należy złożyć w obu urzędach. Przysługuje ona osobom, które jednocześnie pracowały i prowadziły gospodarstwo rolne, a także urodziły się po 1948 roku.

PracaBędą zmiany w Kodeksie Pracy w 2023 roku. To już oficjalne!

Druga emerytura dla mundurowych. Nastąpiły zmiany w przyznawaniu świadczenia

Jeszcze w zeszłym roku podwójna emerytura przysługiwała wszystkim pracownikom służb mundurowych. Od 2022 roku muszą oni wybrać, w jaki sposób chcą otrzymywać dalsze świadczenia. Zmiany dotyczą osób, które przystąpiły do służby między 1 stycznia 1999 roku a 1 października 2003 roku i odbyli już co najmniej 25 lat służby. W tej sytuacji należy zdecydować, czy chcą pobierać zarówno emeryturę mundurową, jak i za pracę cywilną, czy świadczenia za pracę cywilną mają zostać doliczone do emerytury mundurowej. 

Więcej o: