Tym emerytom w 2023 przysługują dwie emerytury co miesiąc i dożywotnio. Wystarczą dwa wnioski

Podwójne emerytury przysługują w trzech przypadkach. Seniorzy mogą pobierać je również w 2023 roku, ale nie z ZUS. Wystarczy, że złożą dwa wnioski w dwóch różnych miejscach. Świadczenie będzie wypłacane co miesiąc i dożywotnio w przeciwieństwie do 13. i 14. emerytury.

Niskie świadczenia to ogromny problem, z którym mierzy się wielu emerytów. Niekiedy nie starczają one na pokrycie wszystkich miesięcznych potrzeb. Niektórzy mogą jednak liczyć na podwójną emeryturę. Przysługuje ona trzem grupom osób, ale nie z ZUS

Zobacz wideo "Emeryci w Polsce żyją z ołówkiem w ręku. Ja się tego bałam, jak szłam na emeryturę"

Zainteresował cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dla kogo jest podwójna emerytura? Obowiązuje tylko w tych przypadkach

Podwójną emeryturę mogą pobierać osoby, które:

  • osoby, które pracowały za granicą
  • osoby, które są zarejestrowane w KRUS
  • pracownicy służb mundurowych 

 Aby skorzystać z drugiej emerytury, trzeba złożyć wcześniej odpowiedni wniosek. Przypominamy, że wiek emerytalny w Polsce to 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Osoby, które pracowały za granicą, mogą liczyć na dodatkowe pieniądze. Jak się o nie ubiegać?

Wielu Polaków wyjeżdża za granicę, licząc na lepsze wynagrodzenie. Okazuje się, że po latach mogą ubiegać się o emeryturę z kraju, w którym pracowali. To właśnie tam należy złożyć wniosek o przyznanie świadczenia. Warunkiem otrzymania dodatkowych pieniędzy jest co najmniej 60 miesięcy stażu opłacania składek za granica. Trzeba również pamiętać, że obie emerytury mogą zostać opodatkowane, a wiek emerytalny różni się w innych państwach.

Podwójna emerytura dla rolników. Kto może ją otrzymać?

Osoby, które regularnie odprowadzały składki ZUS oraz KRUS (Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Zdrowotnego) również mogą liczyć na podwójną emeryturę. Wniosek o przyznanie takiego świadczenia należy złożyć w obu urzędach. Przysługuje ona osobom, które jednocześnie pracowały i prowadziły gospodarstwo rolne, a także urodziły się po 1948 roku.

Druga emerytura dla mundurowych. Nastąpiły zmiany w przyznawaniu świadczenia

Jeszcze w zeszłym roku podwójna emerytura przysługiwała wszystkim pracownikom służb mundurowych. Od 2022 roku muszą oni wybrać, w jaki sposób chcą otrzymywać dalsze świadczenia. Zmiany dotyczą osób, które przystąpiły do służby między 1 stycznia 1999 roku a 1 października 2003 roku i odbyli już co najmniej 25 lat służby. W tej sytuacji należy zdecydować, czy chcą pobierać zarówno emeryturę mundurową, jak i za pracę cywilną, czy świadczenia za pracę cywilną mają zostać doliczone do emerytury mundurowej. 

Więcej o: