Gdzie i kiedy zawiesić jemiołę? Zgodnie z tradycją powinna znaleźć się w naszym domu w tym dniu

Jemioła to roślina, która podczas świąt Bożego Narodzenia często gości w naszych domach. Jest symbolem miłości, ale nie tylko. Przeczytaj nasz tekst i dowiedz się, skąd wywodzi się zwyczaj całowania pod jemiołą oraz czy jest to roślina bezpieczna dla zwierząt.

Jemiołę kupimy na rynkach oraz targach, a także w sklepach ogrodniczych. Jej cena w zależności od wielkości waha się od kilku do kilkudziesięciu złotych

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Proste i piękne ozdoby świąteczne. Zrobisz je sam

Gdzie zawiesić jemiołę? Zwyczaj mówi, że powinna pojawić się w naszym domu w wyznaczonym dniu 

Jemiołę zazwyczaj wieszamy przy drzwiach wejściowych lub nad stołem. Z jemioły możemy zrobić również ozdobne wieńce i powiesić je w oknach lub w innych częściach mieszkania. Pamiętaj, aby nie wstawiać jemioły do wody, nawet jeśli chcesz ją wstawić do wazonu. Zgodnie z tradycją jemiołę powinniśmy zawiesić w domu chwilę przed wigilią i zasuszyć ją zaraz po Bożym Narodzeniu, a następnie spalić 6 stycznia, czyli w święto Trzech Króli. Jemioła długo zachowuje świeżość, więc z powodzeniem możesz cieszyć się jej wyglądem nawet kilka tygodni po świętach.  

Czego symbolem jest jemioła? Skąd wywodzi się zwyczaj całowania się pod tą rośliną?  

Jemioła to pasożytnicza roślin z rodziny sandałowcowatych, która w Polsce rośnie między innymi na topolach, brzozach, świerkach czy lipach. Jemioła jest symbolem miłości, ale nie tylko. Jemioła powieszona w domu w czasie świąt ma przynieść rodzinie szczęście oraz dobrobyt.

W czasach starożytnych jemioła była uważa za wyjątkową roślinę. Wierzono, że jest ona darem od bogów oraz przypisywano jej magiczne właściwości. Z kolei druidzi sądzili, że leczy wszystkie choroby, odpędzała złe moce, a także gwarantowała pomyślność. Natomiast Celtowie uważali, ją za symbol płodności. Całowanie się pod jemiołą zapoczątkowali Anglicy w XVII wieku. Po każdym pocałunku mężczyzna zrywał białą jagodę z jemioły ten, który zerwał ostatni owoc, miał otrzymać dar płodności. 

Czy jemioła jest bezpieczna dla zwierząt? To powinien wiedzieć każdy właściciel czworonoga

Niestety nie mamy dobrych informacji dla właścicieli kotów i psów. Jemioła jest rośliną silnie trująca i choć zachwyca swoim wyglądem, może poważnie zaszkodzić zwierzakom. Zjedzenie przez nich listków lub gałązek może prowadzić do zatrucia, biegunki, wymiotów, a także problemów z oddychaniem oraz wysypki.

Więcej o: