Zima w Polsce każdego dnia daje o sobie znać, a minusowe temperatury i opady śniegu powodują, że mieszkania i domy diametralnie się ochładzają. Zmiany na rynku i inflacja sprawiają, że każdy z nas szuka oszczędności tam gdzie może. W jaki sposób zatrzymać ciepło w mieszkaniu? Sprawdź nasz artykuł.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Dzięki naukowcom z Polskiej Akademii Nauk możesz w kilka chwil oszczędzić sporą sumę pieniędzy na ogrzewaniu. Projekt, który został stworzony to specjalny filtr składający się z nanowarstw domieszkowanego tlenku cynku. Naukowcy proponują, aby producenci okien nanosili taki filtr przy każdej produkcji, a dzięki temu zatrzyma on ogrom ciepła w mieszkaniach. Przez okna ucieka aż od 10 do 15% ciepła. Projekt naukowców pozwala również na stworzenie specjalnej folii, którą można by przyklejać bezpośrednio na okno.
Jeśli Twoje rachunki za ogrzewanie są bardzo wysokie, pamiętaj, aby unikać zasłaniania grzejników meblami lub innymi większymi przedmiotami. Gdy nie jest to konieczne, nie susz również prania na kaloryferach, ponieważ ogranicza to emisję ciepła. Warto skorzystać z naturalnych grzejników, czyli ze słońca. Jeśli na dworze panuje piękna pogoda, a promienie słońca proszę się o wejście do mieszkania, należy je wpuścić. Odsłoń zasłony, dogrzej pomieszczenie i ciesz się witaminą D zimą!
Wiadomo, że raz na jakiś czas nawet zimą musimy wywietrzyć mieszkanie, otwierając okno. Wilgotne pranie czy gotowanie w kuchni wymuszają na nas otworzenie okna. Pamiętaj, że wietrzenie mieszkania poprzez uchylanie okna może dość mocno wychłodzić Ci pomieszczenie. W takiej sytuacji lepiej otworzyć całe okno i zostawić je tak na około 4 minuty.