O świadczenie można ubiegać się od marca 2019 roku. Dodatek ten jest przeznaczony w większości dla kobiet i wymaga nie tylko wniosku, ale i aktów urodzenia minimum czwórki dzieci.
Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl
Świadczenie może pobierać osoba, która nie ma dochodu zapewniającego niezbędne środki do utrzymania i dodatkowo:
Dotyczy to wychowywania dzieci własnych, współmałżonka, przysposobionych lub przyjętych na wychowanie w ramach rodziny zastępczej. Z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej. Świadczenie przysługuje osobom mieszkającym w Polsce co najmniej 10 lat. Dodatkowo trzeba mieć:
Rodzicielskie świadczenie uzupełniające przysługuje wyłącznie wtedy, gdy w trakcie jego pobierania mieszkasz w Polsce
- czytamy w komunikacie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Od marca 2022 roku świadczenie wynosi 1338,44 złote brutto, czyli tyle ile gwarantowana minimalna emerytura. Dodatek w takiej kwocie otrzymają osoby niepobierające renty ani emerytury i nieposiadające dochodu, który zapewnia im niezbędne środki do życia. Z kolei osoby pobierające emeryturę lub rentę w kwocie niższej niż najniższa emerytura dodatek stanowi dopełnienie kwoty 1338,44 złote brutto - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim. Do otrzymania świadczenia konieczne jest złożenie wniosku. Druk znajdziesz na stronie internetowej www.zus.pl lub w placówkach ZUS.