Juka domowa gubi liście? Trzymaj się zasad, a w mig odżyje! Te rady ogrodników powinien znać każdy

Juka domowa to popularna roślina doniczkowa, która coraz częściej stanowi ozdobę w polskich domach. Pomimo egzotycznego wyglądu, roślina nie jest wcale tak trudna w uprawie, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach, a juka wypuści nowe listki.

Jeśli posiadasz lub zastanawiasz się nad kupnem juki domowej, to na pewno chcesz wiedzieć, jak odpowiednio o nią zadbać. Na szczęście pielęgnacja rośliny, wcale nie jest trudna. Wystarczy pamiętać kilka zasad, a juka będzie zawsze zielona. Sprawdź, co warto wiedzieć. 

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Zadbaj o swoje rośliny, by żyły dłużej i pozostawały świeże

Jak dbać o jukę domową? Pamiętaj o tych zasadach, a będzie zawsze zielona

Najważniejsze zasady pielęgnacji ograniczają się głównie do trzech spraw. Będą to temperatura, stanowisko i podlewanie. Jeśli zapewnisz juce te trzy rzeczy według jej wymagań, nigdy nie będzie gubić liści: 

  • Juka domowa jest światłolubna. Należy zapewnić jej sporo słońca. Możesz wystawić ją na bezpośrednie promienie. Niestety zbyt mała ilość światła słonecznego, może sprawić, że liście rośliny będą blednąć i opadać, a ostatecznie juka zacznie je tracić.
  • Juka potrzebuje odpowiedniej temperatury. W okresie zimowym najlepiej będzie utrzymywać około 15 stopni Celsjusza. Pamiętaj jednak, że roślina dobrze znosi również wysokie temperatury, więc dobrze poradzi sobie również w temperaturze pokojowej.
  • Juki domowej nie trzeba zbyt obficie podlewać. Wystarczy, że będziesz robić to, co około 10 dni. Zawsze sprawdzaj, czy podłoże jest lekko wilgotne, ponieważ takie jest najlepsze dla rośliny. Uważaj, aby nie przelać rośliny, aby jej korzenie nie zaczęły gnić. 
 

Czy juka jest trująca dla zwierząt? Jeśli masz pupila, to lepiej uważaj

Niestety, jeśli posiadasz kota lub psa, zastanów się dobrze, czy na pewno warto kupić jukę. Roślina jest trująca dla pupili i może im poważnie zaszkodzić. Co prawda, posiada ona gorzki smak i zwykle raczej nie zachęca czworonożnych przyjaciół do spożycia, jednak jeśli twój zwierzak zje sporo liści juki, wywoła to u niego poważne konsekwencje.

Więcej o: