To nie ZUS wypłaci 200 złotych do emerytury. Seniorzy mogą liczyć na dożywotnie świadczenie

200 złotych do emerytury co miesiąc? Brzmi kusząco. Tego świadczenia nie wypłaci jednak ZUS. Emeryci w Polsce kolejny raz mogą liczyć na dodatkowe świadczenie, które będą wypłacane dożywotnio. Jak otrzymać dodatkowe 200 zł do emerytury?

Dodatek w postaci 200 zł do emerytury przyznawany jest seniorom, którzy wykonywali konkretny zawód w przeszłości. Sprawdź jak zdobyć dodatkowe 200 zł do emerytury oraz kto je przyznaje.

Zobacz wideo Co oznaczają zmiany w PIT-0 dla seniora? Ekspert wyjaśnia

Dla kogo jest 200 zł do emerytury? Kto wypłaca 200 zł do emerytury?

Dodatkowe 200 zł wypłacane emerytom obejmuje niestety tylko wybrane grupy zawodowe. Dodatek wypłacany jest przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Z takiego świadczenia mogą skorzystać kobiety, które ukończyły 60 lat oraz mężczyźni po 65 roku życia. Warto pamiętać, że co roku 1 marca świadczenie będzie podlegać rewaloryzacji.

200 zł do emerytury dla trzech grup. Kto może wnioskować o 200 zł do emerytury?

Świadczenie mogą otrzymać seniorzy, którzy pomagali w górach, czyli ratownicy TOPR i GOPR. Jeśli jesteś emerytem i przez minimum 25 lat służyłeś/aś w Ochotniczej Straży Pożarnej, również możesz liczyć na otrzymanie 200 zł. Kobiety muszą spełnić warunek pracy minimum 20 lat. Świadczenie to ma na celu wsparcie byłych pracowników, którzy podczas swojej pracy dbali o innych i narażali swoje życie.

Gdzie złożyć wniosek o dodatek 200 zł dla seniora? ZUS nie ma z tym nic wspólnego

Wiele osób kojarzy ZUS z miejscem do składania tego typu świadczeń. Jednak w tym przypadku nic bardziej mylnego. Wypłatami dodatkowych 200 zł zajmuje się Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jeśli pracowałeś/aś w OSP, wniosek należy złożyć u miejskiego lub powiatowego komendanta straży pożarnej. Jeżeli komendant posiada dane, które potwierdzają udział seniora w np. akcjach ratunkowych, nie będzie trzeba wypełniać innych dokumentów. Jednak gdy nie mamy takiego potwierdzenia, należy wypełnić kilka dodatkowych pism. Co więcej, aby uzyskać pewność, że dodatek zostanie przyznany słusznie, niezbędne jest zgromadzenie świadków. 

Więcej o: