Szeflera gubi liście? Przycinanie i nawadnianie to podstawa! Trzymaj się tych zasad, a nie zmarnieje

Przycinanie szeflery to nie jedyny tajnik jej pielęgnacji. Także odpowiednie nawadnianie szeflery jest niezbędne do tego, aby bujnie rosła. Jeśli szeflera gubi liście, warto zastanowić się, gdzie leży błąd. Zastosuj te porady ogrodników, a już nigdy nie zmarnieje!

Szeflera to rodzaj roślin z rodziny araliowatych, naturalnie występuje w klimacie tropikalnym i subtropikalnym. Szeflera w środowisku naturalnym osiąga od czterech do pięciu metrów wysokości z kolei ta hodowana w domu roślinie do wysokości dwóch - trzech metrów. Liście tej rośliny są gładkie, zielone i duże. Niestety, czasem marnieją i odpadają. Dlaczego tak się dzieje?

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Jak pielęgnować kwiat szeflera? O tych zasadach należy pamiętać

Szeflera parasolowata to idealny kwiat do biura lub mieszkania. Roślina ta nie jest trudna w uprawie, jednak należy pamiętać o tym, jakie warunki lubi najbardziej, aby pięknie się prezentowała. W okresie jesienno-zimowym idealna temperatura dla szeflera to 16-18 stopni, z kolei wiosną i latem 22-24 stopnie. Ta roślina doskonale czuje się w jasnych i nasłonecznionych przestrzeniach, dlatego bez obaw możesz postawić ją na parapecie. Ziemia w powinna być cały czas wilgotna, dlatego należy ją podlewać, kiedy ziemia przeschnie, raz na dwa - trzy dni. Szeflerę nawozi się wiosną i latem preparatami dedykowanymi roślinom o ozdobnych liściach.  

Szeflera, a opadanie liści. Co może być przyczyną? 

Najczęstszym powodem opadania liści jest nieprawidłowe podlewanie tej rośliny. Opadanie liści może być spowodowane tym, że w doniczce znajduje się za mało lub  za dużo wody. Warto także zraszać liście rośliny wodą, jeśli w pomieszczeniu panuje za mała wilgotność powietrza. Aby zachować odpowiedni kształt rośliny, należy regularnie przycinać długie i odstające pędy tuż nad pączkiem lub na rozwidleniu gałęzi

Czy szeflera jest trująca? Co powinni o niej wiedzieć właściciele zwierząt? 

Niestety nie mamy dobrych informacji dla fanów tej rośliny, którzy mieszkają ze zwierzętami. Szeflera jest rośliną trującą. Dlatego, jeśli twoje zwierzęta lubią podgryzać rośliny, to należy umieścić ją w miejscach, gdzie nie będą miały do niej dostępu. Zawarte w szeflerze związki chemiczne mogą podrażnić pyski kotów oraz psów, a także ich gardła i żołądki. Zatrucie tą rośliną może wywołać wymioty, biegunkę oraz ślinotok. Ta roślina nie tylko może zaszkodzić zwierzęta, ale także dzieciom

Więcej o: