Świadczenia osób dorabiających do renty lub emerytury mogą zostać pomniejszone, a nawet zawieszone, jeśli uzyskany dochód przekroczy określony limit. Wynika to z zapisów ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Ograniczenia dotyczą jednak tylko osób korzystających z wcześniejszych świadczeń. Limity natomiast zmieniają się także co kwartał, dlatego tak ważne jest, by na bieżąco śledzić oficjalne ustalenia ogłaszane przez właściwe jednostki.
Interesują cię wiadomości z kraju? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Limity dorabiania do emerytury są ustalane na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, które jest ogłaszane Prezesa GUS w Monitorze Polskim. Można je również znaleźć na stronie ZUS. Dochód osób pobierających wcześniejsze świadczenia nie może przekraczać 70% tej kwoty. W przeciwnym razie świadczenie zostanie odpowiednio pomniejszone. Całkowite zawieszenie następuje, gdy dodatkowy dochód przekroczy 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
Przeciętne wynagrodzenie w trzecim kwartale 2022 wyniosło 6480,67 zł. Oznacza to, że limity dorabiania do emerytury w grudniu 2022 oraz styczniu i lutym 2023 wyniosą:
Nie wszystkie osoby pobierające rentę lub emeryturę muszą martwić się o limity przychodów. Nie dotyczy on osób, które osiągnęły już powszechny wiek emerytalny i zyskały prawo do emerytury na tej podstawie. Spokojne mogą być również osoby z prawem do emerytury częściowej, do renty inwalidy wojennego, a także osoby pobierające renty rodzinne po uprawnionych do tych świadczeń.