Dlaczego okna parują? Zimowy problem w naszych domach. Przyczyny i sposoby jak tego uniknąć

Sezon jesienno-zimowy zawsze wiąże się ze spadkiem temperatur oraz wzrostem wilgotności powietrza. Ten okres sprzyja występowaniu problemu zaparowanych okien, ponieważ skrapla się woda i osadza na szybach zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz domu. Podpowiadamy jak poradzić sobie z zaparowanymi oknami.

Zazwyczaj, parowanie szyb, jest zjawiskiem naturalnym, polegającym na skraplaniu się pary wodnej. Zdarzają się jednak, że odpowiedzialna za to jest wadliwie działająca wentylacja w domu. Dlaczego na naszych oknach osadza się para?

Zobacz wideo Otworzyła okno życia dla zwierząt. "Ludzie są wygodni"

 Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dlaczego okna parują od wewnątrz? Przyczyny i sposoby

To zjawisko występuje przede wszystkim w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności powietrza, gdy temperatura na zewnątrz jest o wiele niższa niż w domu. Naturalne parowanie pojawia się w łazience podczas kąpieli, w kuchni podczas gotowania czy w pokoju, w którym suszymy mokre ubrania. Para skrapla się na szybie co jakiś, wystarczy otworzyć okno i przewietrzyć pomieszczenie. Gdy mokre szyby pojawiają się jednak regularnie, warto poszukać i wyeliminować ich przyczynę, ponieważ jest to sygnał niewłaściwej wentylacji w budynku. Oprócz odpowiedniej wentylacji pomieszczeń można jeszcze zainwestować w rośliny pochłaniające wilgoć takie jak paproć czy oplątwa.

 Okna parujące od zewnątrz. Jak sobie z nimi poradzić

Wiosną i jesienią możemy zauważyć parowanie okien od zewnątrz. Nasze domy jeszcze nie są ogrzewane, a temperatura na zewnątrz już zaczyna spadać. W tym wypadku również duży wpływ ma poziom wilgoci w powietrzu. W nocy temperatura jest niższa, a rankiem na oknach, samochodach i trawie osadza się rosa. Jest to naturalny proces fizyczny, więc takie mokre okna po nocy nie powinny być powodem do zmartwienia. Wpływ na to może mieć również otoczenie okna. Rośliny i słaby ruch powietrza mogą potęgować to zjawisko, a jego intensywność może zależeć od umiejscowienia okien. 

Zaparowane okna pomiędzy szybami. Co wtedy?

Zdarzają się sytuacje, że para wodna tafli pomiędzy tafle szkła. Sytuacja ta jest normalna, jeśli chodzi o drewniane okna starego typu na przykład w zabytkowych budynkach, natomiast nie powinna występować przy oknach PVC. W nowoczesnych oknach z dwoma czy trzema szybami pomiędzy ich taflami zamkniętymi metalową ramką znajduje się bowiem gaz szlachetny. Skroplona para wodna w środku szyb będzie wtedy świadczyła o nieszczelności i ulotnieniu się tego gazu. Niestety jedynym wyjściem może się okazać wymiana okna.

Więcej o: