Jak podlewać azalię? Sekrety pielęgnacji, które powinien znać każdy. Sprawią, że pięknie urośnie

Jak dbać o azalię? Jak podlewać azalię, aby rosła bujna? Zanim kupisz ją do domu lub mieszkania, musisz dowiedzieć się, jak się obchodzić z tą wyjątkową rośliną. Zdrowa roślina będzie rosła jak szalona, jeśli zastosujesz się do poniższych porad.

Azalia doniczkowa to piękna roślina pochodząca z Japonii, która rośnie cały rok. Kwiaty azalii charakteryzują się kulistym pokrojem. W zależności od odmiany kwiat ten rośnie od 50 cm do 2 m w górę. Jak zadbać o azalie w domu? Jakiej gleby wymaga azalia oraz ja często należy ją podlewać? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

Zobacz wideo Modne pomysły na prezenty z kwiatów. Nie tylko flower box

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak dbać o azalię w domu? Te metody przynoszą niesamowite efekty

Azalia to kwiat, który najlepiej będzie czuł się w chłodnych i widnych pomieszczeniach. Roślina nie lubi ostrego światła, dlatego przed kupnem zastanów się, czy masz w mieszkaniu odpowiednie dla niej miejsce. Najkorzystniejszą temperaturą dla azalii będzie 10 - 18 stopni Celsjusza. Jeśli kupujesz azalię zimą, najlepiej ustaw ją przy oknie, aby mogła dobrze zakwitnąć. Każdego roku należy pamiętać o przycinaniu przekwitłych kwiatostanów oraz o skracaniu pędów. 

Jak podlewać azalię? Nie popełniaj tego błędu

Pamiętaj, że azalia nie lubi przesuszenia, dlatego nie można zapomnieć o jej regularnym podlewaniu. Oczywiście nie oznacza to, że trzeba podlewać ją co godzinę, ponieważ taka czynność doprowadziłaby do zalania i gnicia korzeni. Azalię należy podlewać tak, aby zawsze miała wilgotno w doniczce. Najlepiej, aby woda do podlewania azalii była przegotowana i ostudzona. Błąd popełniany bardzo często przy pielęgnacji azalii to zraszanie liści wodą. Ta czynność prowadzi utraty barwy i sklejania się kwiatów.

Jakie są odmiany azalii? Ten kwiat zaskoczy cię różnorodnością

Odmiany azalii, które najczęściej możemy spotkać w domach to azalia japońska doniczkowa (Azalea japonica) oraz azalia indyjska (Azalea indica). Różnią się one od siebie wyglądem i okresem kwitnienia. Inne przykładowe odmiany azalii doniczkowej to:

  • Madame de Crooc
  • Panfilia
  • Paloma
  • Knut Erwen Oranj
  • Sanchestern Fluor
Więcej o: