Według polskiego prawa wiek emerytalny to 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Co więcej, aby seniorzy mogli otrzymać świadczenia, muszą mieć za sobą co najmniej 20 lub 25 lat stażu pracy. Są to podstawowe wymogi, które trzeba spełnić, by móc pobierać emeryturę. Czy przysługuje nam również wtedy, gdy podstawą zatrudnienia jest umowa zlecenie?
Zainteresował cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Staż pracy to okres, w którym pracownik wykonywał swoje obowiązku na podstawie umowy o pracę, powołania, mianowania, wyboru lub spółdzielczej umowy o pracę. Na tej podstawie jest przyznawana emerytur, ale także wpływa on m.in. na wyższy wymiar urlopu. Umowa zlecenie nie jest regulowana przez Kodeks pracy, dlatego nie wlicza się do stażu. Nie oznacza to jednak, że z tego powodu nie można otrzymywać świadczeń emerytalnych. Jeśli praca była wykonywana przez pracownika w czasie i miejscu określonym w umowie cywilnoprawnej, można ją zaliczyć do stażu.
Umowa zlecenie ma wpływ na wysokość przyszłej emerytury, ponieważ podlega oskładkowaniu. Zleceniodawca opłaca do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ubezpieczenie społeczne pracownika w wysokości:
Na przyszłą emeryturę ma wpływ wiek, staż pracy, ale także składki, które były opłacane w trakcie wykonywania zawodu. Na ich podstawie obliczana jest wysokość świadczenia emerytalnego. Poza wspomnianym ubezpieczeniem społecznym można opłacać również składki dobrowolne. Należą do nich ubezpieczenie zdrowotne i urlop chorobowy. Te składki wynoszą ponad 11 procent wynagrodzenia zleceniobiorcy.