Na jakim oleju smażyć rybę? Nie popełnij tego błędu, bo zatrujesz męża

Smażenie ryb nie jest wcale prostym zadaniem. Na jakim oleju smażyć ryby i jakich błędów nie popełniać by posiłek smakował doskonale i był zdrowy? Odpowiadamy na te pytania w poniższym artykule

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Statystyczny Polak zjada ok. 13 kg ryb w ciągu roku. Lubimy zwłaszcza ryby panierowane i smażone na głębszym tłuszczu

Smażona ryba w panierceSmażona ryba w panierce Fot. Shutterstock, GK1982

Ryby są źródłem białka, witamin, związków mineralnych oraz bezcennych dla organizmu kwasów tłuszczowych. Najzdrowsze ryby to oczywiście tłuste ryby morskie zawierające duże ilości kwasów tłuszczowych n-3 (omega-3) PUFA. Obfitują w nie zwłaszcza łosoś, makrela, śledź, sardynka. 

Są tłuszcze, na których nie wolno smażyć ryb. Jakie to tłuszcze?

Eksperci ostrzegają, że do smażenia ryb nie nadaje się olej słonecznikowy. Chodzi o proporcje kwasów omega-3 i omega-6. Dawki znajdujące się w rybach są odpowiednie dla organizmu, jednak zły olej może zakłócić tę równowagę, co niekorzystanie wpływa na zdrowie.

Nie chcesz mieć zapchanych rur po smażeniu? Nigdy nie pozbywaj się oleju w ten sposób (zdjęcie ilustracyjne)Nie chcesz mieć zapchanych rur po smażeniu? Nigdy nie pozbywaj się oleju w ten sposób (zdjęcie ilustracyjne) ben bryant / Shutterstock

Dlaczego olej słonecznikowy nie nadaje się do smażenia ryb?

Do smażenia ryb najlepiej wybrać olej rzepakowy lub rafinowaną oliwę. Ryby możesz również smażyć na maśle klarowanym. Olej rzepakowy jest najbardziej popularnym, jednocześnie jednym z najlepszych do smażenia olejem. Posiada neutralny smak, dlatego nie zmienia smaku potrawy.

Masło klarowane nie pali się w wysokich temperaturach i nadaje rybie maślany aromat.

Zobacz wideo Szadkowska: Zaledwie 26% ankietowanych deklaruje, że chce kupić żywego karpia

Jak poprawnie usmażyć rybę?

  • Ryby należy zawsze smażyć na dobrze rozgrzanym tłuszczu, aby nie przywarły do patelni.
  • Przygotowaną rybę smaż na rozgrzanym tłuszczu około 5 minut z każdej strony, tak by kawałki były zrumienione po obu stronach.
  • Jeśli przygotowujesz więcej ryby, nie układaj ich zbyt ciasno na patelni, bo nie usmażą się równomiernie.

Smażona ryba w panierceSmażona ryba w panierce Fot. Shutterstock, GK1982

Czas smażenia jest również niezwykle ważny. Wszystkie ryby są inne, a każda gospodyni ma własne upodobania co do grubości plastrów. Ciężko jest więc określić uniwersalny czas smażenia.

Można zastosować prostą formułę: na każdy centymetr grubości, smażenie powinno trwać od 3 do 4 minut. Na przykład 8 do 10 minut (4 do 5 minut na stronę) wystarczy dla 2,5-3 cm plastra łososia.

Więcej o: