Tani i skuteczny sposób na mycie tapicerki samochodowej. Auto będzie wyglądać jak prosto z salonu

Każdy kierowca powinien regularnie dbać o swoje auto. Często jednak skupiamy się głównie na zewnętrznych częściach. Tymczasem mycie tapicerki samochodowej jest równie ważne, zarówno ze względów estetycznych, jak i higienicznych. Jak zrobić to tanio i skutecznie? Podpowiadamy sprawdzone sposoby.

Tapicerka samochodowa jest nieustannie narażona na zanieczyszczenia. Dotyczy to piasku i błota wnoszonego z zewnątrz, resztek jedzenia czy też rozlanych napojów. Oczywiście wpływa to negatywnie na wygląd auta, lecz może to również być szkodliwe dla zdrowia, gdyż wilgoć związana m.in. z warunkami atmosferycznymi sprzyja rozwojowi drobnoustrojów. Profesjonalne czyszczenie bywa drogie, ale na szczęście istnieją sprawdzone i tanie domowe sposoby na mycie tapicerki. Potrzebne produkty znajdziesz w kuchennej szafce.

Zobacz wideo Trzy skuteczne, domowe myki na czyszczenie różnych plam na dywanach

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jak wyczyścić tapicerkę domowym sposobem? Zacznij od przygotowania samochodu

Mycie tapicerki powinno rozpocząć się od wstępnego sprzątania. W tym celu doskonale sprawdzi się zwykły domowy odkurzacz. Dobrze jest też wykorzystać jego różne nakładki, które niewątpliwie pomogą dotrzeć do różnorodnych zakamarków i usunąć kurz, okruchy oraz inne większe zanieczyszczenia.

Jak samodzielnie wyprać tapicerkę? Czyszczenie obicia materiałowego i welurowego

Jeśli w twoim aucie znajdują się obicia materiałowe lub welurowe, doskonale sprawdzi się tu soda oczyszczona. Wystarczy, że rozsypiesz ją na wybranej powierzchni i pozostawisz na kilka godzin, a następnie odkurzysz. Soda pozbywa się grzybów, roztoczy, nieprzyjemnych zapachów i wybiela plamy. W przypadku bardziej uporczywych zabrudzeń warto skropić sodę sokiem z cytryny i przetrzeć tapicerkę powstałą pianą. Na koniec spłukujemy wszystko wodą.

Mycie tapicerki samochodowej. Domowe sposoby na obicia skórzane

Do tapicerki skórzanej doskonale nadaje się ocet. Aby przygotować odpowiedni roztwór, należy dodać pół szklanki octu do litra wody. Roztworem przecieramy czyszczone powierzchnie i czekamy do wyschnięcia. Wówczas, nacieramy obicia olejkiem herbacianym lub eukaliptusowym. Mają one właściwości antyseptyczne, więc pozbędziemy się w ten sposób roztoczy, bakterii i grzybów. Ponadto olejki zabezpieczą skórę przed pęknięciami i pomogą szybciej zneutralizować zapach octu.

Więcej o: