Co można odliczyć od podatku? Zaszły zmiany w PIT za 2022 rok. Te osoby nie mają już tej szansy

Kiedy zaczyna się składanie deklaracji podatkowych? W 2022 roku zaszły zmiany w PIT za 2022 rok. Część osób straciła tę szansę i nie będzie już odliczać nic od podatku. Co mogą odliczyć od podatku pozostali? Oto najpopularniejsze ulgi od podatku 2022.

W 2022 roku wprowadzono istotne zmiany w rozliczeniu podatku. Wycofano jedną ulgę i obniżono stawkę podatkową, dzięki czemu w tym roku można zachować trochę więcej pieniędzy. Co można zyskać?

Zobacz wideo Podatek hipotetyczny - czym jest i jak na nim skorzystać? Wyjaśniamy

Zainteresował cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak rozliczyć podatek 2022 i do kiedy złożyć zeznanie podatkowe? Termin już niedługo

Wiele osób zastanawia się, jaki formularz PIT wybrać. Wszystko zależy od źródła dochodu. PIT-36 jest przeznaczony dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą i czerpią z niej zysk. PIT-37 jest natomiast dla tych, którzy są zatrudnieni na umowę o pracę lub umowę cywilnoprawną. Dokumenty powinno się złożyć w terminie od 15 lutego 2023 roku do 2 maja 2023. Deklaracje można składać elektronicznie lub w formie papierowej.

Kto zyska na zmianach podatkowych po 2023 roku? Ile wynosi podatek od spadków i darowizn? Nadchodzą zmiany 2023

Zmiany w rozliczeniach PIT. Jak obliczyć podatek za 2022 rok?

W lipcu tego roku wprowadzono zmiany dotyczące rozliczenia podatku. Obniżono stawkę z 17 procent na 12. Co to oznacza? Na stronie PAP można przeczytać, że "te osoby, które rozliczają się przy użyciu pierwszej skali podatkowej i uzyskają dochody przekraczające 30 tys. zł, zapłacą 12 proc. stawkę PIT. Wyższą, 32-proc stawkę zapłacą osoby, których dochody przekroczyły 120 tys. zł". Kolejną zmianą było usunięcie ulgi dla klasy średniej. Jeżeli przed lipcem ktoś z niej skorzystał, nie będzie musiał uwzględniać jej teraz w rozliczeniu.

Waloryzacja emerytury 2023. Seniorzy otrzymają wyższe świadczenia. Sprawdź, o ile wzrosną emerytury (zdjęcie ilustracyjne) Waloryzacja emerytury 2023. O ile wzrośnie emerytura? [TABELA]

Ulgi podatkowe 2022. Co można odliczyć od podatku?

Choć zlikwidowano ulgę dla klasy średniej, można skorzystać jeszcze z innych. Dzięki nim część pieniędzy będzie można zachować dla siebie. Najczęściej uwzględnia się:

  • ulgę na dziecko: przysługuje rodzinom wychowującym dzieci lub rodzinom zastępczym
  • ulgę na Internet: przysługuje osobom korzystającym z Internetu
  • ulgę dla młodych: przysługuje osobom poniżej 26 roku życia

Żeby skorzystać z tych ulg, trzeba spełnić odpowiednie warunki. Inne ulgi, które mogą przysługiwać, to m.in. ulga abolicyjna, ulga termomodernizacyjna czy składka zdrowotna.

Więcej o: