Każdy z nas chciałby płacić jak najniższy podatek i choć nie możemy w pełni decydować o tym, jak wysoki on będzie, to możemy go obniżyć. W tym celu należy skorzystać z przysługujących nam ulg. Wszelkie ulgi i odliczenia przysługujące podatnikom są szczegółowo wyznaczone w Ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ich listę można również znaleźć np. na stronie e-pity. W ogólnym ujęciu jednak wyróżniamy odliczenia od dochodu i odliczenia od podatku.
Interesują cię wiadomości z kraju? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Od dochodu można odliczyć następujące ulgi: ulga na robotyzację, ulga na zabytki, ulga na marketing produktu, ulga na stworzenie nowego produktu, ulga sponsoringowa na sport/kulturę/szkolnictwo wyższe, na inwestycję w spółkę alternatywną, ulga na terminal płatniczy oraz na wydatki na jego obsługę, ulga na związki zawodowe, ulga termomodernizacyjna, IKZE (konto emerytalne), ulga na badanie i rozwój, składki ZUS, zwrot nienależnych świadczeń, ulga na leki, ulga sprzęt rehabilitacyjny, wydatki na używanie samochodu przez osobę niepełnosprawną, darowizny na cele kultu religijnego, darowizny na organizacje pożytku publicznego, ulga dla krwiodawców i oddających osocze, darowizna na cele edukacji zawodowej, darowizna na cele walki z COVID-19, darowizna tabletów i laptopów na rzecz jednostek prowadzących placówki oświatowe, ulga na Internet, odliczenie — strata podatkowa, ulga na złe długi.
W przypadku odliczenia ulgi od podatku brane pod uwagę są następujące ulgi: ulga prorodzinna (na dzieci), składki zdrowotne oraz ulga za pracę za granicą (abolicyjna).
W niektórych sytuacjach zdarza się, że przyznana była nam ulga, która następnie została uchylona. W takich przypadkach jednak nie tracimy prawa do odpisania danej ulgi przy rozliczaniu podatku. Mówi się wówczas o uldze na zasadzie praw nabytych. Jej przykładami są ulga odsetkowa czy duża ulga budowlana.