Ile wyniesie najniższa emerytura 2023? Zastosowano inny rodzaj waloryzacji. Seniorzy będą zaskoczeni

Waloryzacja 2023 oznacza podwyżkę świadczeń dla emerytur. Ile wyniesie najniższa emerytura 2023? Seniorzy mogą być zaskoczeni. Zastosowano inny system waloryzacji, a to oznacza, że część osób może liczyć na spory zastrzyk gotówki. To nawet kilkaset złotych.

Waloryzacja emerytur ma miejsce każdego roku i ma na celu odpowiednie dostosowanie wysokości świadczeń do kosztów życia. Wskaźnik waloryzacji emerytur ustalany jest z uwzględnieniem inflacji emeryckiej oraz przeciętnego wynagrodzenia. Wpływa on oczywiście również na wysokość najniższej emerytury, a ta z kolei brana jest pod uwagę przy ustalaniu innych świadczeń, takich jak trzynasta i czternasta emerytura. Ile zatem wyniesie ona w nadchodzącym roku? Rząd wydał oświadczenia.

Zobacz wideo 14. emerytura zostanie na stałe? Pytamy wiceministra finansów

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Najniższa emerytura 2023 po waloryzacji. Ile wzrośnie emerytura 2023?

Jak możemy dowiedzieć się na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, rząd zadeklarował, że najniższa emerytura 2023 wyniesie 1588,44 zł, co w przeliczeniu daje 1445,48 zł netto. Jest to wzrost o 250 zł w porównaniu do roku mijającego. Co ważne, w przypadku tym została zastosowana waloryzacja kwotowa, a nie wskaźnikowa, co jest rozwiązaniem korzystniejszym dla emerytów. Dokładnie tyle samo będzie wynosić renta z tytułu niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna. Natomiast najniższa renta z tytułu częściowe niezdolności do pracy wzrośnie do 1191,33 zł.

13. i 14. emerytura w 2023. Ile wyniesie po waloryzacji?

Premier Mateusz Morawiecki zadeklarował w rozmowie z "Super Expressem", że 13. i 14. emerytura będą wypłacane także w nadchodzącym roku. Ile one wyniosą? Świadczenia te ustalane są na podstawie najniższej emerytury w danym roku, więc po waloryzacji w marcu będą wynosić 1588,44 zł.

Dla kogo jest najniższa emerytura 2023? Kto może ją uzyskać?

Pierwszym warunkiem otrzymania emerytury minimalnej jest osiągnięcie wieku emerytalnego, który wynosi odpowiednio 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Konieczny jest również odpowiedni staż pracy: 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn. Przy jego ustalaniu uwzględniane są okresy składkowe i nieskładkowe, przy czym na każde trzy lata składkowe można doliczyć tylko jeden rok nieskładkowy.

Więcej o: