Święta Bożego Narodzenia w 2022 roku odbywają się niestety w weekend. Dlatego odpoczynek podczas przerwy świątecznej będzie krótszy niż zazwyczaj. Nie znaczy to jednak, że nie będzie go wcale. Jakie dni jeszcze w tym roku będą wolne od pracy?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
W 2022 roku niestety świętować będziemy krócej. Wszystko przez przypadające święta w weekend. Przez to ilość wolnych dni się zmniejsza. Do Wigilijnego stołu zasiądziemy w tym roku w sobotę. Pierwszy dzień świąt przypada w niedzielę, a drugi w poniedziałek. 25 grudnia obchodzimy Narodzenie Pańskie, dlatego katolicy mają obowiązek uczestnictwa we mszy świętej. Inaczej sprawa wygląda z 26 grudnia.
W Kościele Katolickim 26 grudnia obchodzi się Dzień św. Szczepana. To pierwszy chrześcijański męczennik. Apostoł został oskarżony o bluźnierstwo przez głoszenie swoich kazań. Z tego powodu wyprowadzono go za miasto i ukamieniowano. Dlatego 26 grudnia katolicy modlą się za prześladowanych chrześcijan. Tego dnia nie ma obowiązku uczestnictwa we mszy świętej.
Wigilia nie jest ustawowo wolna od pracy, dlatego w sobotę pracownicy sklepów, czy innych miejsc otwartych dłużej nią od poniedziałku do piątku, muszą udać się do pracy. 24 grudnia jednak czas, który w niej spędzimy, jest krótszy. Zazwyczaj około godziny 13 lub 14 pracownicy mogą wrócić do domu. Narodzenie Pańskie przypada w niedzielę, więc oczywiste jest, że tego dnia nie pójdziemy do pracy. Niestety za ten dzień nie możemy odebrać kolejnego wolnego dnia. W Polsce obowiązuje zapis w Kodeksie Pracy (art. 130 § 2), który zakłada, że dodatkowy dzień wolny można otrzymać w przypadku, w którym święto przypada w inny dzień niż niedziela. Na szczęście nie trzeba się zrywać z łóżka w poniedziałkowy poranek. 26 grudnia, a więc Dzień św. Szczepana, przypada w pierwszy dzień tygodnia, jednak w całej Polsce ten dzień jest ustawowo wolny od pracy oraz szkoły. Do pracy większość Polaków pójdzie dopiero we wtorek 27 grudnia.