Dni wolne od pracy grudzień 2022. Co przysługuje za święto w niedzielę? Ten dzień budzi kontrowersje

Dni wolne od pracy grudzień 2022. Ile jeszcze zyskamy wolnego? W Polsce w ciągu roku w kalendarzu znajduje się kilkanaście świąt, które są ustawowo wolne od pracy. Mowa tutaj o takich dniach jak 6 stycznia, 15 sierpnia, czy 1 listopada. Warto zastanowić się, czy wolne za święto w niedzielę obowiązuje.

Święta Bożego Narodzenia w 2022 roku odbywają się niestety w weekend. Dlatego odpoczynek podczas przerwy świątecznej będzie krótszy niż zazwyczaj. Nie znaczy to jednak, że nie będzie go wcale. Jakie dni jeszcze w tym roku będą wolne od pracy? 

Zobacz wideo Jak ograniczyć marnowanie jedzenia w święta? Ekspertka wyjaśnia

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dni wolne w grudniu 2022. Jak w tym roku przypadają święta Bożego Narodzenia? 

W 2022 roku niestety świętować będziemy krócej. Wszystko przez przypadające święta w weekend. Przez to ilość wolnych dni się zmniejsza. Do Wigilijnego stołu zasiądziemy w tym roku w sobotę. Pierwszy dzień świąt przypada w niedzielę, a drugi w poniedziałek. 25 grudnia obchodzimy Narodzenie Pańskie, dlatego katolicy mają obowiązek uczestnictwa we mszy świętej. Inaczej sprawa wygląda z 26 grudnia. 

Święta w grudniu 2022. Jakie święto obchodzimy 26 grudnia?

Kościele Katolickim 26 grudnia obchodzi się Dzień św. Szczepana. To pierwszy chrześcijański męczennik. Apostoł został oskarżony o bluźnierstwo przez głoszenie swoich kazań. Z tego powodu wyprowadzono go za miasto i ukamieniowano. Dlatego 26 grudnia katolicy modlą się za prześladowanych chrześcijan. Tego dnia nie ma obowiązku uczestnictwa we mszy świętej. 

Dni wolne od pracy 2022 i wolne za święto w niedzielę

Wigilia nie jest ustawowo wolna od pracy, dlatego w sobotę pracownicy sklepów, czy innych miejsc otwartych dłużej nią od poniedziałku do piątku, muszą udać się do pracy. 24 grudnia jednak czas, który w niej spędzimy, jest krótszy. Zazwyczaj około godziny 13 lub 14 pracownicy mogą wrócić do domu. Narodzenie Pańskie przypada w niedzielę, więc oczywiste jest, że tego dnia nie pójdziemy do pracy. Niestety za ten dzień nie możemy odebrać kolejnego wolnego dnia. W Polsce obowiązuje zapis w Kodeksie Pracy (art. 130 § 2), który zakłada, że dodatkowy dzień wolny można otrzymać w przypadku, w którym święto przypada w inny dzień niż niedziela. Na szczęście nie trzeba się zrywać z łóżka w poniedziałkowy poranek. 26 grudnia, a więc Dzień św. Szczepana, przypada w pierwszy dzień tygodnia, jednak w całej Polsce ten dzień jest ustawowo wolny od pracy oraz szkoły. Do pracy większość Polaków pójdzie dopiero we wtorek 27 grudnia. 

Więcej o: