Leśnicy z Podkarpacia nie mają wątpliwości! To, co zobaczyli oznacza wielkie zmiany

Pracownicy Lasów Państwowych z Podkarpacia oznajmili, że idą wielkie zmiany. Wystarczyło jedno spojrzenie na pewne zjawisko w lesie, a wszystko stało się jasne. Jakich zmian możemy się spodziewać? Co czeka nas w najbliższych dniach i jak się na to przygotować?

Zima w naszym kraju nie odpuszcza. Temperatura w najzimniejszym miejscu w Polsce, czyli w Szczecinku wyniosła w ostatnich dniach aż -16 stopni Celsjusza. Jednak co czeka nas w nadchodzących tygodniach? Jakie zmiany przewidują leśnicy i czy należy się do nich specjalnie przygotowywać?

Zobacz wideo Józefin pod Warszawą. Pierwszy śnieg

Więcej porad i artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zmiany pogodowe zaraz dadzą o sobie znać. Co nas czeka?

Leśnicy z Nadleśnictwa Baligród prognozują odwilż, która ma nadejść już zaraz. Najprawdopodobniej mroźna pogoda pozostanie z nami do niedzieli, a potem zaskoczy nas ocieplenie. Na ten moment termometry w całej Polsce wskazują ujemne temperatury. W piątek temperatura spadnie o około 9 stopni. Natomiast po weekendzie, może to już być większa różnica, ponieważ termometry będą wskazywać dodatnie wartości. Taka zmiana jest znacząca i może przynieść różne skutki.

Jak przygotować się na nadchodzącą odwilż? Tego można się spodziewać

Temperatura zacznie dość gwałtownie spadać, więc należy wziąć pod uwagę możliwość podtopień. Śnieg, który zacznie szybko topnieć, będzie przedostawał się również do rzek i właśnie to jest jeden z czarnych scenariuszy. Wraz z ociepleniem należy spodziewać się m.in. marznącej mżawki, która z pewnością stworzy niebezpieczne sytuacje na drogach dla kierowców. Pamiętajmy, aby w takich sytuacjach jeździć ostrożnie. Marznąca mżawka sprawi, że pojawią się również sople, na które szczególnie należy uważać, przechodząc pod dachami budynków czy na przystankach autobusowych.

Zerwane nasiona drzew, które zwiastują zmiany

Leśnicy w związku z ogłoszeniem odwilży sugerowali się m.in. zerwanymi nasionami jaworów, lip i brzóz, które porwał bardzo silny wiatr. Tak wietrzna noc ma prognozować odwilż i zmiany w pogodzie, które następują w ciągu kilku dni.

Więcej o: