Pełnia to faza Księżyca, podczas której znajduje się on po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. Jest to zjawisko cykliczne, które można obserwować raz, a czasami nawet dwa razy w miesiącu. Księżyc jest wtedy najjaśniejszy, co sprawia, że wygląda spektakularnie. Czym jest natomiast Wilczy Księżyc? Sprawdź, kiedy można się go spodziewać.
Więcej porad i artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl
Wilcza pełnia Księżyca to pełnia styczniowa, czyli pierwsza w danym roku. Nazwa pochodzi od rdzennych Amerykanów i Europejczyków z epoki średniowiecza. W styczniu, gdy przyszła zima i spadł śnieg, wilki nie miały wystarczającej ilości jedzenia, dlatego co noc wyły do księżyca. Inne nazwy tej pełni to Stary i Lodowy Księżyc.
Wilcza pełnia Księżyca otwiera Nowy Rok i pojawi się niedługo po Sylwestrze. W 2023 roku przypada na 7 stycznia. Najjaśniej zacznie świecić o godzinie 00.09. Jeśli pogoda dopisze, a niebo będzie bezchmurne, zobaczymy wtedy wielki Księżyc bez żadnego problemu. Pełnia jest wyraźnie widoczna. Do jej oglądania nie potrzeba żadnych specjalnych urządzeń.
Pełnię księżyca można obserwować co miesiąc. Wypada ona co około 29,5 dni. Co dwa lata zdarza się, że w jednym miesiącu Księżyc wzejdzie w pełni dwukrotnie. Wtedy drugie zjawisko nazywa się Niebieskim Księżycem. Okazuje się, że co miesiąc pełnia nazywa się inaczej: