Zmiany w ZUS i prawie pracy od 2023 roku są znaczące. W życie wejdą m.in. przepisy o pracy zdalnej oraz kontroli trzeźwości pracowników. Zmiany nie ominęły również urlopów. Od 1 stycznia 2023 r. zmienią się przepisy w zakresie diet z tytułu podróży służbowych, wynagrodzeń pracowniczych i obowiązków płatników wobec ZUS. Przedstawiamy listę największych zmian dla pracowników.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
W związku z dyrektywą europejską, w życie ma wejść tzw. work-life balance, co oznacza równowagę pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Takie prawo nie zostało jeszcze uchwalone, jednak w związku z naciskiem Unii, musi wejść w życie jak najszybciej, a najpewniej jeszcze w tym roku. Na czym polega?
Pracownikom będą przysługiwały 2 dodatkowe dni wolne lub 16 godzin w ciągu roku kalendarzowego w związku ze zdarzeniami wywołanymi działaniem tzw. siły wyższej. W tym przypadku tzw. "siła wyższa" oznacza wydarzenie związane z życiem rodzinnym i może to być np. choroba lub wypadek. Taki dzień wolny nie będzie wliczać się do ogólnej puli urlopu wypoczynkowego. Co prawda nie będzie pełnopłatny, ale otrzymamy za niego 50 proc. wynagrodzenia obliczanego jak za wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego.
W 2023 roku zmienią się też zasady dotyczące wydłużenia urlopu rodzicielskiego i urlopu opiekuńczego, który będzie wynosił 5 dni w roku kalendarzowym. Długość urlopu rodzicielskiego zostanie zwiększona z 32 do 41 tygodni (w przypadku ciąży pojedynczej) i z 34 do 43 tygodni (w przypadku ciąży mnogiej). Prawo zadba o oboje rodziców, bowiem każdy z nich będzie miał indywidualne prawo do 9 tygodni tego urlopu.
Jak informuje gazetaprawna, w 2023 roku pracodawca będzie mógł zgodnie z prawem prewencyjnie sprawdzić trzeźwość pracownika, zarówno pracującego zdalnie, jak i stacjonarnie. Czytamy, że będzie to możliwe tylko wtedy, kiedy czynność będzie "niezbędna do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób, lub ochrony mienia". Trzeźwość dotyczy zarówno alkoholu, jak i środków odurzających. Pracodawca będzie mógł np. zażądać wykonania narkotestu.