Obrusy podobnie, jak pościel czy koce powinniśmy prać według zaleceń producenta, które zostały umieszczone na metce. Bardzo ważne jest, aby podczas prania obrusu nie wkładać do bębna innych rzeczy. Wyjątkiem są małe obrusy, które zostały wykonane z tego samego materiału, a tkanina ma ten sam kolor. O czym jeszcze warto pamiętać?
Więcej porad i artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl
Co, jeśli nie zejdziemy na metce informacji o tym, jak prać obrus? Przede wszystkim należy pamiętać, aby nie prać obrusu z poliestru ani innej sztucznej tkaniny w temperaturze powyżej 40 stopni. Jeśli zostanie wyprany w wyższej temperaturze, może się skurczyć. Natomiast lniane lub bawełniane białe obrus możemy bez obaw prać w wysokich temperaturach (90 stopni). Kolorowe bawełniane obrusy należy prać w 60 stopnia. W sklepach można znaleźć obrusy pokryte plamoodporną powłoką, która ma zapobiegać powstawaniu zabrudzeń na tkaninie. Taki materiał należy prać w taki sam sposób jak poliester, czyli w maksymalnie 40 stopniach. Najdelikatniej należy obchodzić się z obrusami haftowanymi i koronkowymi - je pierzemy w maksymalnie 30 stopniach.
Najlepiej sięgnąć po delikatne płyny lub proszki do prania. Do czyszczenia białych obrusów wybierz płyn do białych tkanin, dzięki temu nie będą szarzeć. Natomiast, aby kolorowe obrusy nie traciły koloru pierz je z dodatkiem płynu do prania przeznaczonego do rzeczy kolorowych. Obrusy należy prać w pralce w dedykowanym programie, jeśli jednak takiego nie ma, należy ustawić program prania delikatnego.
Kiedy wyjmiesz już z pralki obrus, rozciągnij go tak, aby wyprostować wszelkie zagniecenia. Możesz go rozłożyć na suszarce do prania lub na stole i zmieniać jego stronę co jakiś czas, to przyspieszy proces suszenia. Materiał powinien szybko wyschnąć. Część obrusów m.in. plamoodporne nie trzeba prasować, ponieważ się nie gniotą. Natomiast obrusy wykonane z lnu musimy wyprasować, ten materiał niezwykle szybko i mocno się gniecie. Obrus najlepiej prasować, kiedy jest jeszcze lekko wilgotny.