Okiść to zjawisko śniegu gromadzącego się na gałęziach drzew podczas wzmożonych opadów atmosferycznych. To ono sprawia w dużej mierze, że zimowy krajobraz staje się urokliwy i wręcz bajkowy. Jest ono jednak zmartwieniem dla leśniczych, ale i osoby wybierające się na sporadyczne spacery do lasu powinny być świadome tego problemu. Kiedy dokładnie powstaje okiść i czym może skutkować? Czy spotkamy się z nią wyłącznie w lasach?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Okiść to nic innego jak "czapy śniegu" nagromadzone na gałęziach drzew. Do powstania okiści są potrzebne oczywiście wzmożone opady śniegu, ale dla jego utrzymania, warunki atmosferyczne muszą być specyficzne. Odnosi się to przede wszystkim do temperatury utrzymującej się w okolicach 0 st. To właśnie wtedy mokry, ciężki śnieg przymarza do powierzchni drzew, co stanowi dla nich duże dociążenie. W rezultacie może dojść do przeciążenia i złamania danej części drzewa. Inaczej mówiąc, choć pierzyny śniegu wyglądają pięknie, często przyczyniają się do powstawania szkód.
Malownicze warstwy śniegu na drzewach i rześkie zimowe powietrze zachęcają do leśnych spacerów. Czy jednak są one bezpieczne, gdy występuje zjawisko okiści? Okazuje się, że tak. Niemniej Lasy Państwowe ostrzegają, że w tym czasie należy zachować szczególną ostrożność i czujność.
Jeśli posiadasz przy swojej posesji ogród, problem okiści może dotyczyć także i ciebie. Nawet jeśli twoje drzewka i krzewy są mniejsze niż te w lesie, nadmierny ciężar śniegu zdecydowanie im nie służy. Pamiętaj więc, aby w miarę regularnie otrzepywać śnieg. Ogródek będzie wyglądał wtedy nieco mniej urokliwie, ale za to nie będziesz się martwić problemem połamanych gałęzi.