Śmiertelne zagrożenie czyha w polskich lasach. Zachowaj czujność chodząc wśród drzew

Zachowaj czujność, chodząc wśród drzew, bowiem w polskich lasach czyha śmiertelne niebezpieczeństwo. Duże opady śniegu wyglądają pięknie, ale wiążą się one też z ogromnym zagrożeniem. Okiść, o której tu mowa, to śnieg gromadzący się na drzewach. Dlaczego może być zagrożeniem? Wyjaśniamy.

Okiść to zjawisko śniegu gromadzącego się na gałęziach drzew podczas wzmożonych opadów atmosferycznych. To ono sprawia w dużej mierze, że zimowy krajobraz staje się urokliwy i wręcz bajkowy. Jest ono jednak zmartwieniem dla leśniczych, ale i osoby wybierające się na sporadyczne spacery do lasu powinny być świadome tego problemu. Kiedy dokładnie powstaje okiść i czym może skutkować? Czy spotkamy się z nią wyłącznie w lasach?

Zobacz wideo Czy duże opady śniegu pozwolą odbudować nasze zasoby wodne?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Śmiertelne zagrożenie w polskich lasach. Czym jest okiść i dlaczego powinniśmy się jej obawiać?

Okiść to nic innego jak "czapy śniegu" nagromadzone na gałęziach drzew. Do powstania okiści są potrzebne oczywiście wzmożone opady śniegu, ale dla jego utrzymania, warunki atmosferyczne muszą być specyficzne. Odnosi się to przede wszystkim do temperatury utrzymującej się w okolicach 0 st. To właśnie wtedy mokry, ciężki śnieg przymarza do powierzchni drzew, co stanowi dla nich duże dociążenie. W rezultacie może dojść do przeciążenia i złamania danej części drzewa. Inaczej mówiąc, choć pierzyny śniegu wyglądają pięknie, często przyczyniają się do powstawania szkód.

Zimowe spacery w lesie? Jak najbardziej, ale zachowaj ostrożność

Malownicze warstwy śniegu na drzewach i rześkie zimowe powietrze zachęcają do leśnych spacerów. Czy jednak są one bezpieczne, gdy występuje zjawisko okiści? Okazuje się, że tak. Niemniej Lasy Państwowe ostrzegają, że w tym czasie należy zachować szczególną ostrożność i czujność.

Ogrodniku, pamiętaj o swoich roślinach! Okiść w przydomowych ogrodach

Jeśli posiadasz przy swojej posesji ogród, problem okiści może dotyczyć także i ciebie. Nawet jeśli twoje drzewka i krzewy są mniejsze niż te w lesie, nadmierny ciężar śniegu zdecydowanie im nie służy. Pamiętaj więc, aby w miarę regularnie otrzepywać śnieg. Ogródek będzie wyglądał wtedy nieco mniej urokliwie, ale za to nie będziesz się martwić problemem połamanych gałęzi.

Więcej o: