Jak uprawiać drzewko bonsai? Spraw by twój dom bez trudu zamienił się w japoński ogród

Chcesz, by twój dom wyglądał jak japoński ogród? Postaraj się urozmaicić swoje wnętrze drzewkiem bonsai! Nie musisz kupować rośliny w sklepie. Możesz wyhodować swój unikatowy egzemplarz samodzielnie. To wcale nie jest trudne ani kosztowne. Sprawdź, czego potrzebujesz!

Bonsai pochodzi z Chin. To sztuka uprawy karłowatych drzew, które wyglądają jak ich wielki odpowiedniki. Najczęściej hoduje się świerki, dęby, cisy, sosny, czy jałowce. Te miniaturowe rośliny nadadzą twojemu wnętrzu wyjątkowego charakteru. Warto spróbować zrobić drzewko samodzielnie. To tańsze rozwiązanie.  

Zobacz wideo Czy kwintylion drzew uratuje klimat?

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Jak uprawiać drzewko bonsai? Najpierw wybierz rodzaj

Aby zacząć przygodę z uprawą drzewka, najpierw trzeba się zastanowić, gdzie chcemy je trzymać — w domu, czy na zewnątrz. Nie wszystkie rodzaje roślin nadają się do uprawy zarówno na dworze, jak i w mieszkaniu. Jeżeli chcesz ozdobić wnętrze domu — wybierz rodzaj subtropikalny, jeżeli zamierzasz trzymać je w ogrodzie, wtedy sprawdzi się większość nietropikalnych gatunków. Następnie kup prebonsai, czyli surowy materiał do samodzielnego formowania, z którego powstanie drzewko oraz płaską doniczkę. To tańsza alternatywa zakupu gotowego bonsai i szybsza od hodowania z sadzonki, które może zająć 3-5 lat. 

Techniki formowania drzewka bonsai. Przycinanie i drutowanie

Najważniejszym elementem formowania drzewka jest jego przycinanie. Od tego zależy wygląd naszej rośliny. Powinna jak najbardziej odzwierciedlać swoim kształtem drzewo występujące w naturalnych rozmiarach. Należy odcinać gałąź, która rośnie na takiej samej wysokości, co inna, a także te, które skręcają się w nienaturalny sposób. Kolejną techniką jest drutowanie, czyli owijanie gałęzi aluminiowym drutem, aby móc je delikatnie wyginać, nadając im kształt. Trzeba pamiętać, aby usunąć je, zanim drzewo zacznie w nie wrastać. 

Czy drzewko jest trudne w utrzymaniu? Jak pielęgnować bonsai? 

Ostatnim etapem uprawy własnego bonsai jest jego pielęgnacja. To dość wymagająca roślina, która potrzebuje sporo uwagi. Jednak opieka nad drzewkiem różni się w zależności od jego gatunku. Należy je podlewać regularnie, ale w małych ilościach, aby go nie przelać. Ważne jest także miejsce, w którym stoi bonsai. Roślina nie lubi ostrych promieni słońca ani przeciągów. Niekorzystanie działa także suche i ciepłe powietrze z kaloryferów, które może wysuszyć drzewko. 

Więcej o: