Płyn do spryskiwaczy, a mandat zimą. Ustawa mówi jasno. W tych przypadkach to nawet kilka tys. zł

Czy można otrzymać mandat za brak płynu do spryskiwaczy? Pojazdy uczestniczące w ruchu drogowym muszą być odpowiednio wyposażone, w taki sposób, aby nie zagrażały bezpieczeństwu. Policja wyjaśnia, czy za brak płynu do spryskiwaczy kierowcy mogą zostać ukarani mandatem. Za co jeszcze możesz dostać mandat zimą?

Według art. 66.1 ustawy prawo o ruchu drogowym pojazd, który uczestniczy w ruchu drogowym, musi być zbudowany, wyposażony i utrzymany w taki sposób, aby kierowca miał zapewnione dostateczne pole widzenia. Oznacza to m.in., że kierowca musi mieć możliwość użycia płynu do spryskiwaczy, w razie potrzeby.  

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Wilgoć na szybach? Mamy aż dwa sposoby, żeby ją zwalczyć

Płyn do spryskiwaczy mandat. Policja ostrzega kierowców 

"Kierowca musi mieć zapewnione odpowiednie pole widzenia. Odśnieżone, oczyszczone z lodu i innych zabrudzeń muszą być więc przynajmniej szyby w przednich drzwiach, szyba czołowa, a także lusterka" - przekazała asp. szt. Sylwia Serafin, Oficer Prasowy Komendy Powiatowej Policji w Lubinie. Brak płynu do spryskiwaczy może wpłynąć na zmniejszenie pola widzenia i tym samym ma negatywny wpływ na bezpieczeństwo na drodze. - Płyn do spryskiwaczy ma znajdować się w zbiorniku do tego przeznaczonym i należy na bieżąco go uzupełniać - przekazała w rozmowie z portalem wroclaw.pl st. sierż. Aleksandra Poprawa z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu. Natomiast kierowca nie ma obowiązku wozić w samochodzie zapasową butelkę płynu do spryskiwaczy

Ile wynosi mandat za brak płynu do spryskiwaczy? Nawet kilka tysięcy złotych

W 2022 roku za brak płynu do spryskiwaczy kierowca może otrzymać mandat nawet w wysokości trzech tysięcy złotych. "Podobnie jest z jazdą 'na czołgistę', czyli w sytuacji, kiedy kierowca porusza się samochodem, z niewielką szparą wydrapaną w oblodzonej szybie" - podkreśla asp. szt. Sylwia Serafin. Jak wyjaśnia, pole widzenia kierowcy jest wówczas bardzo ograniczone.

Za co można otrzymać mandat zimą? O tym powinien pamiętać każdy kierowca

Jeśli kierowca porusza się pojazdem, który ma nieodśnieżone tablice rejestracyjne, wówczas grozi mu mandat w wysokości do 300 złotych oraz osiem punktów karnych. Mandat może otrzymać także kierowca, który za długo stoi na postoju z włączonym silnikiem. Za to przewinienie może zapłacić mandat w wysokości od 100 do 300 złotych. "Zabroniony jest postój na terenie zabudowanym, niewynikający z przepisów ruchu drogowego, trwający więcej niż jedną minutę. Silnik może być uruchomiony tylko podczas odgarniania śniegu z samochodu" - przypomina kierowcom asp. szt. Sylwia Serafin.

Więcej o: