Jak podlewać rośliny zimą? Potraktuj je w szczególny sposób, a znów pięknie zakwitną na wiosnę

Jak dbać o kwiaty zimą? Rośliny doniczkowe to doskonała dekoracja niemal każdego wnętrza. Ponadto niosą one ze sobą dodatkowe korzyści, takie jak oczyszczenie powietrza. Nie zawsze jednak wiemy, jak pielęgnować je w najzimniejszych miesiącach. Podpowiadamy, jak robić to prawidłowo.

Każda roślina ma swoje szczególne wymagania, które najlepiej poznać dla każdego gatunku z osobna. Jednak nawet jeśli zgłębimy tę wiedzę, trzeba mieć na uwadze, że te potrzeby zmieniają się dodatkowo zimą. Jest to związane m.in. z niższymi temperaturami, które wpływają na spowolnienie procesów wegetacyjnych roślin, co oczywiście przekłada się na zapotrzebowanie na wodę. Zazwyczaj nie oznacza to jednak, że podlewanie jest całkowicie zbędne.

Zobacz wideo Rośliny w doniczce - samo zdrowie

Szukasz porad ogrodowych? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Czy podlewać kwiaty zimą? Jak pielęgnować kwiaty w zimowych miesiącach?

W ogólnym ujęciu można stwierdzić, że kwiaty należy podlewać zimą. Dokładne postępowanie będzie się różnić w zależności od gatunków, ale pamiętajmy, że zima to trudny okres dla roślin. Dotyczy to zarówno tych doniczkowych, jak i ogrodowych. Warunki panujące w domu mogą oznaczać wręcz za wysoką temperaturę, więc kwiaty doniczkowe nie powinny stać zbyt blisko grzejników. Co więcej, warto zadbać o dodatkowe nawilżenie powietrza, gdyż zimą byywa ono wyjątkowo suche. Rośliny ogrodowe z kolei często potrzebują specjalnej osłony przed mrozami, o którą powinno zadbać się w odpowiednim terminie.

Jak pielęgnować kwiaty doniczkowe zimą? Podlewanie dostosuj do rośliny

Przyjmuje się, że kwiaty doniczkowe powinno się podlewać zimą co 2 tygodnie. Najprostszym, a zarazem najbardziej skutecznym sposobem na ocenienie prawidłowości tych wytycznych jest po prostu sprawdzenie gleby. Jeśli wyczujemy palcem, że ziemia jest już sucha, roślinę należy podlać. Na pewno mniej będziemy podlewać kaktusy i sukulenty.

Zima w ogrodzie. Pamiętaj o roślinach iglastych i zimozielonych!

Często popełnianym błędem podczas zimowej pielęgnacji ogrodu jest całkowite zaprzestanie podlewania. Do roślin ogrodowych, które wymagają zimą dodatkowego nawodnienia, należą m.in. wrzosy, różaneczniki, bukszpany, trzmieliny, bluszcze, mahonia pospolita, runianka japońska, mahonia, różanecznik, a także w mniejszy stopniu iglaki. Optymalną temperaturą stosowanej wody będą 2-3 st.

Więcej o: