Jak wyczyścić przypalone żelazko? Kilka składników z kuchni, 10 minut i żelazko jak nowe

Bez względu na to, czy posiadamy zwykłe żelazko, żelazko ze stacją parową, żelazko bezprzewodowe czy żelazko na parę z teflonową stopką - każde z nich w chwili nieuwagi możemy przypalić. Dziś podpowiemy, jak wyczyścić przypalone żelazko domowymi sposobami

Przypalenizna na żelazku to największa zmora osób prasujących swoje ubrania. Każdy, kto miał takie problemy, doskonale wie, że wcale nie jest łatwo się jej pozbyć. Dziś podpowiemy, jak wyczyścić przypalone żelazko łatwo, prosto i skutecznie.

Zobacz wideo Ułatwiamy prasowanie, czyli krochmal w sprayu i sposoby na przypalone lub zepsute żelazko

Więcej porad i artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Podpowiadamy jak wyczyścić przypalone żelazko. Posłuchaj naszych rad, a będziesz prasował z przyjemnością.

Prasowanie to czynność, której większość z nas nie lubi, szczególnie gdy nasze żelazko stale się przypala. Istnieje jednak kilka sposobów, aby uczynić to łatwiejszym i szybszym. Jednym ze sposobów jest wyczyszczenie żelazka przed ponownym użyciem, gdy jest jeszcze dobrze ciepłe. Warto to robić cyklicznie, aby potem, gdy urządzenie jest nam pilnie potrzebne, nie martwić się o brud, który dostanie się na ubrania.

Jak powstaje przepalenie na żelazku? Gdy żelazko jest zbyt długo pozostawione bez nadzoru lub jego temperatura nie została dobrana do składu materiału, katastrofa gotowa!

Czym wyczyścić przypalone żelazko? Tylko sprawdzone sposoby

Soda oczyszczona doskonale nadaje się do czyszczenia żelazka. Działa jednak najlepiej na ciepłe urządzenie. Rozprowadź sodę wilgotną ściereczką i pocieraj, aż przypalenie zniknie.

Do żelazek teflonowych powinno się użyć soku z cytryny.

  • Najpierw namocz ściereczkę w soku z cytryny.
  • Następnie przetrzyj ściereczką spalone żelazko, aż zobaczysz, jak większość czarnego osadu z niego schodzi.
  • Na koniec opłucz żelazko zimną wodą i osusz ręcznikiem, aby usunąć z niego cały sok z cytryny.
  • Upewnij się, że spalone żelazko jest naprawdę czyste, zanim zaczniesz go ponownie używać!

Najbardziej uporczywe przypalenia żelazka można usunąć pastą sodowo-octowa. Zmieszaj te składniki w proporcji dwie łyżki sody do jednej łyżki octu. Czyść nią stopę kilka minut, a następnie spłucz.

Jak zapobiegać przypaleniom żelazka? Zapamiętaj!

Pierwszym krokiem w zapobieganiu przypaleniu żelazka jest upewnienie się, że ubrania nie są zbyt mokre. Sprawdź, czy masz czystą powierzchnię ubrań. Upewnij się również, że temperatura żelazka jest prawidłowo dobrana do rodzaju materiału.

Więcej o: