24, 25 i 26 grudnia w 2022 roku, czyli Święta Bożego Narodzenia, to kolejno piątek, sobota niedziela. Oznacza to, że nie czeka nas długi weekend. Sytuacja wygląda podobnie tydzień później. Sylwester i Nowy Rok to również dni weekendowe. Czy z tego powodu można wziąć dodatkowy urlop w pracy? Wszystko zależy od dnia tygodnia.
Więcej porad i artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl
Większość świąt w Polsce to dni ustawowo wolne od pracy. Gdy wypadają przed weekendem, można liczyć na długi czas wolny. Co jednak mamy zrobić, jeśli święto wypada w niedzielę? Odpowiedź na to pytanie zasmuci wiele osób. Zgodnie z artykułem 130 paragrafem 2 Kodeksu pracy nie przysługuje dodatkowy dzień wolny w tej sytuacji:
Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin
Choć za święto w niedzielę nie przysługuje dodatkowy urlop, sprawa ma się inaczej w przypadku soboty. Według Kodeksu pracy można wziąć dzień wolnego za święto wypadające w szósty dzień tygodnia. Nie każdy pracownik może sobie jednak na to pozwolić. Wyłącznie osoby zatrudnione na postawie umowy o pracę mogą skorzystać z takiego prawa. Pracodawca ustala wspólnie z pracownikiem, który dzień ma być wolny lub przedstawia dogodne terminy. W 2023 święto wypadające w sobotę to 11 listopada, czyli Dzień Niepodległości.
Wigilia i pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia wypadają w weekend, jednak 26 grudnia to poniedziałek. W tym dniu wiele osób nie musi iść do pracy. Jest to drugi dzień Świąt i Dzień św. Szczepana, czyli pierwszego chrześcijańskiego męczennika. Katolicy modlą się wtedy za prześladowanych chrześcijan. W najbliższym czasie kolejnym dniem wolnym z powodu święta jest 6 stycznia, czyli Święto Trzech Króli.