Dzień wolny za święto przypadające w niedzielę 25.12. Komu przysługuje urlop za Boże Narodzenie?

Czy za 25 grudnia 2022 należy się dzień wolny? W tym roku Boże Narodzenie wypada w niedzielę. W związku z tym wielu pracowników zadaje sobie pytanie: czy dzień wolny za święto przypadające w niedzielę obowiązuje? Podpowiadamy zgodnie z Kodeksem Pracy, czy za Boże Narodzenie należy się dzień wolny.

24, 25 i 26 grudnia w 2022 roku, czyli Święta Bożego Narodzenia, to kolejno piątek, sobota niedziela. Oznacza to, że nie czeka nas długi weekend. Sytuacja wygląda podobnie tydzień później. Sylwester i Nowy Rok to również dni weekendowe. Czy z tego powodu można wziąć dodatkowy urlop w pracy? Wszystko zależy od dnia tygodnia.

Zobacz wideo Jakich życzeń nie składać w święta?

Więcej porad i artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Dzień wolny za święto przypadające w niedzielę. Czy za 25 grudnia 2022 należy się dzień wolny?

Większość świąt w Polsce to dni ustawowo wolne od pracy. Gdy wypadają przed weekendem, można liczyć na długi czas wolny. Co jednak mamy zrobić, jeśli święto wypada w niedzielę? Odpowiedź na to pytanie zasmuci wiele osób. Zgodnie z artykułem 130 paragrafem 2 Kodeksu pracy nie przysługuje dodatkowy dzień wolny w tej sytuacji:

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin

Kontrole pracowników i rewolucja w urlopach. Zmiany w Kodeksie Pracy 2023Kontrole pracowników i rewolucja w urlopach. Zmiany w Kodeksie Pracy 2023

Czy można wziąć wolne, jeśli święto wypadło w niedzielę? Część osób może odpocząć

Choć za święto w niedzielę nie przysługuje dodatkowy urlop, sprawa ma się inaczej w przypadku soboty. Według Kodeksu pracy można wziąć dzień wolnego za święto wypadające w szósty dzień tygodnia. Nie każdy pracownik może sobie jednak na to pozwolić. Wyłącznie osoby zatrudnione na postawie umowy o pracę mogą skorzystać z takiego prawa. Pracodawca ustala wspólnie z pracownikiem, który dzień ma być wolny lub przedstawia dogodne terminy. W 2023 święto wypadające w sobotę to 11 listopada, czyli Dzień Niepodległości.

Jazda motocyklem jesienią nie musi być strasznaNiezawodne sposoby na przedłużenie motocyklowego sezonu. Nawet teraz jest co robić

Dni wolne od pracy styczeń 2023. Kiedy możemy dłużej odpocząć?

Wigilia i pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia wypadają w weekend, jednak 26 grudnia to poniedziałek. W tym dniu wiele osób nie musi iść do pracy. Jest to drugi dzień Świąt i Dzień św. Szczepana, czyli pierwszego chrześcijańskiego męczennika. Katolicy modlą się wtedy za prześladowanych chrześcijan. W najbliższym czasie kolejnym dniem wolnym  z powodu święta jest 6 stycznia, czyli Święto Trzech Króli. 

Więcej o: