Dlaczego liście monstery żółkną? Przez ten jeden błąd roślina marnieje! Koniecznie go napraw

Dlaczego liście monstery żółkną? To częsty problem, który zazwyczaj wynika z błędów w pielęgnacji. Co jest powodem żółtych liści? Sprawdź, a już nigdy nie robisz tego ponownie! Liście rośliny przestaną marnieć. Przypominamy, jak pielęgnować monsterę

Monstera to roślina o charakterystycznym wyglądzie. Duże liście z dziurami to ich znak rozpoznawczy. Nie wymaga specjalnych warunków ani szczególnej pielęgnacji, dlatego tak często można ją spotkać w wielu domach. Jednak tak, jak każda roślina, potrzebuje kilku istotnych elementów, aby żyć. Jeżeli zapomnisz o jednym z nich, możesz mieć problem z żółknięciem liści. 

Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak pielęgnować monsterę? Wystarczy dobre światło i woda

Aby monstera mogła się rozwijać i dodawać charakteru wnętrzu domu, należy o nią dbać. Na szczęście nie wymaga wiele. Do spokojnego wzrostu wystarczy jej dostęp do światła. Jest ono o tyle kluczowe, że dzięki promienią słońca na liściach tworzą się charakterystyczne dziury. Musisz jednak uważać, aby słońce jej nie poparzyło. Co za dużo, to niezdrowo. Monstera będzie rosła w delikatnym cieniu, jednak wtedy jej liście będą pozbawione dziur. Najważniejsza jest jednak woda. Roślinę wystarczy podlewać raz w tygodniu. A w okresie zimowym nawet raz na dwa tygodnie. Warto co jakiś czas przetrzeć jej liście wilgotną szmatką. 

Czym podeprzeć monsterę? Warto o tym pamiętać

Monstera, zwłaszcza dziurawa, jest rośliną, która rośnie bardzo szybko. Dlatego potrzebuje czegoś, po czym będzie mogła się piąć w górę. Najlepiej sprawdzi się przy tym pal z mchem. Jednak pomocny okaże się każdy stosunkowo gruby i wysoki kij/patyk. Musi być mocny, aby utrzymać roślinę. Z tym zadaniem świetnie sobie poradzą także drabinki bambusowe.

Dlaczego liście monstery żółkną? Istnieje kilka przyczyn 

Pierwszą i najczęstszą przyczyną żółtych liści w monsterze jest zbyt duża ilość wody. Roślina wymaga tylko delikatnie wilgotnego podłoża. Dlatego należy pamiętać o drenażu w doniczce, aby nadmiar wody mógł wypłynąć na podstawek. Konieczne jest usunięcie pozostałej wody. Jeżeli zauważysz, że liście monstery zmieniają kolor na żółty, warto zmienić ziemię w doniczce na suchą, aby nie dopuścić do gnicia korzeni. Kolejnym powodem, dla którego liście monstery żółkną, jest brak odpowiedniej ilości światła. Zbyt niska temperatura również może się przyczynić do niszczenia liści.

Więcej o: