Jak czyścić fugi? Wybielacz nie będzie potrzebny! Pleśń i brud znikną błyskawicznie

Czyszczenie fug domowym sposobem nie jest trudne. Regularność ich sprzątania jest kluczem do tego, aby były białe. Nie musisz jednak używać silnych środków chemicznych. Domowy sposób na białe fugi bez grzyba i pleśni jest skuteczny i działa raz-dwa.

Płytki znajdują się w większej ilości domów. Czy to są płytki ścienne, czy podłogowe. Zazwyczaj montowane są w łazienkach czy kuchniach, ale się do nich nie ogranicza. Produkty te cieszą się dużą popularnością ze względu na swoją praktyczność, jak i dużą różnorodność, kolorystyczną czy rozmiarów. Podczas montażu płytek konieczne jest położenie między nimi fug. Są one nie tylko użytkowe, ale też dekoracyjne i dodają kolejny element do sprzątania. Jak więc efektywnie sprzątać fugi?

Zobacz wideo Żółte plamy na desce klozetowej? Przepis na pastę, która sobie z tym poradzi

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Domowa pasta do czyszczenia fug. Jak ją zrobić samemu?

Na brudne fugi świetnie sprawdzi się pasta przygotowana w domu z sody oczyszczonej, wody utlenionej i płynu do naczyń. Wystarczy zmieszać pół szklanki sody, jedną czwartą szklanki wody utlenionej i łyżkę płynu do naczyń. Świetnie poradzi sobie z zabrudzeniami zarówno na białych, jak i na kolorowych fugach. Ma jednak jeden minus, nie sprawdzi się na dużej powierzchni.

Jak czyścić fugi w domu? Czyszczenie fug na całej podłodze

Jeśli musimy wyczyścić fugi na większej powierzchni, lepiej od pasty sprawdzi się płyn do fug, również domowej roboty. Większość składników można znaleźć w swojej kuchni. Będziemy potrzebować: 1/2 szklanki sody oczyszczonej, 1/3 szklanki soku z cytryny, 1/4 szklanki octu oraz 1/2 szklanki letniej wody. Wszystkie składniki należy wymieszać i przelać do butelki ze spryskiwaczem. Płynem spryskać spoiny płytek, a następnie wyszorować je szczoteczką do zębów albo specjalną gąbką. Po czyszczeniu całą podłogę przetrzeć.

Pasta do zębów i fugi. Babciny sposób na czyste spoiny

Jeśli w domu brak nam składników na wykonanie płynu lub pasty do fug, można użyć pasty do zębów. Jest to chyba najtańszy sposób na wyczyszczenie fug. Należy niewielką ilość pasty nałożyć na starą szczoteczkę do zębów i pocierając rozprowadzić po spoinach. Następnie trzeba zostawić na 15 minut, po upłynięciu tego czasu podłogę należy normalnie umyć. Jest to zdecydowanie najtańszy, ale przy okazji najdłuższy sposób na wyczyszczenie zabrudzeń.

Więcej o: