Kalendarz prac w ogrodzie 2023. Kiedy wrócić do pielęgnacji roślin? Część możesz wykonać już zimą

Prace w ogrodzie można wykonywać tak naprawdę przez cały rok, również w grudniu. Od pory roku zależy jednak charakter prac. Sprawdź, co możesz zrobić już teraz, a co trzeba odłożyć na wiosnę. Zaplanuj kolejny rok w ogrodzie, aby o niczym nie zapomnieć

Kalendarz prac w ogrodzie nie jest wiedzą tajemną, ale często ulotną. Warto już teraz ułożyć sobie plan na przyszły rok, aby nie zapomnieć o ważnym momentach. Oczywiście nie ma konkretnych dat, w których należy coś zrobić, a jedynie orientacyjne czasy. Dzięki kalendarzowi będziemy mogli przygotować się na wszystkie prace w ogrodzie, kupując potrzebne sprzęty, aby zajęcia przebiegały sprawnie. Co ciekawe, w grudniu nie tylko warto odśnieżać, ale zająć się niektórymi roślinami, aby ułatwić im wzrost na wiosnę. 

Zobacz wideo Joanna Koroniewska pokazała piękny ogród Katarzyny Dowbor

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jakie prace w ogrodzie wykonać jeszcze zimą? Odpowiadamy 

Jeżeli na trawniku zostały jeszcze jakieś liście, których nie zasypał śnieg, warto je usunąć. Dzięki temu unikniemy przebarwień na trawniku wiosną. W okresie grudnia i stycznia warto odśnieżać nadmiar śniegu z gałęzi drzew i roślin, aby nie łamały się pod ich naporem. Dodatkowo od grudnia do marca można formować drzewa, poprzez przycinanie gałęzi. Pod sekator należy wziąć zarówno te liściaste (z wyjątkiem klonów, grabów, czy brzóz), jak i iglaste. W marcu można przycinać żywopłoty, a także zasadzić pierwsze nasionka, np. marchwi, pietruszki, czy rzodkiewek.

Co należy zrobić wiosną w ogrodzie? Pracy jest sporo 

Od marca do czerwca czeka nas naprawdę sporo pracy. W kwietniu przychodzi czas na sadzenie krzewów i drzewek. W tym miesiącu warto skosić trawę po zimie. Maj to czas intensywnych prac, zwłaszcza częstego koszenia trawnika. Oprócz tego można przyciąć krzewy ozdobne, posadzić warzywa, m.in. cukinię, cebulę, czy fasolę, a także zrobić oprysk drzew owocowych. W czerwcu należy zająć się przycinaniem krzewów, które już skończyły kwitnąć. Warto także posiać pomidory, paprykę, czy kalarepę. 

Prace w lipcu i sierpniu. Wakacje w ogrodzie

W pierwszym miesiącu wakacji nie można zapomnieć o nawożeniu. W lipcu przycinamy też truskawki oraz maliny. W sierpniu nadchodzi czas na sadzenie drzew i krzewów iglastych, oraz zbiory warzyw i owoców. Wśród wakacyjnych ogrodowych obowiązków nadal znajduje się koszenie i podlewanie trawy. We wrześniu nie można zapomnieć o cięciu pielęgnacyjnym. W październiku powinniśmy ostatni raz skosić trawę.

Więcej o: