Osoby, które otrzymały mniej niż 85 tys. złotych obowiązuje szczególne prawo. Jest jeden warunek

W 2023 roku Polacy zyskali dodatkowe świadczenia, a te, które był od dawna - zostały poddane waloryzacji. Zmiany w świadczeniach dla seniorów 2023 to nie wszystko. W związku z tym, że już niedługo trzeba złożyć zeznanie podatkowe za 2022 rok, można skorzystać z wielu ulg. Zmiany w ulgach 2023 są korzystne szczególnie dla jednej grupy osób.

Pracując na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej oraz prowadząc działalność gospodarczą, należy składać coroczne zeznania podatkowe. W jaki sposób się za to zabrać i jak zrobić to tak, aby na tym zyskać? W 2023 obowiązują nowe przepisy.

Zobacz wideo Finanse publiczne w Polsce doszły do ściany? Czerniak: Tak

Więcej porad i artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Suzuki silniki zaburtowe Inwestycja, która zwróci się już za parę miesięcy. Pieniądze to sprawa drugorzędna

Zmiany w podatkach, a ulga dla młodych 2023

Osoby, które nie ukończyły 26 lat, mają status studenta i pracują na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenie lub pracy nakładczej, mogą skorzystać z ulgi dla młodych. W tej sytuacji przychody, które zarobi obywatel, są wolne od podatku dochodowego. Dzięki nowym przepisom wszyscy ci, którzy zarobili nie więcej niż 85 528 złotych, będą zwolnieni z konieczności opłacenia podatku dochodowego. Należy posiadać zaświadczenie o posiadaniu statusu studenta lub ucznia.

Śnieg we Wrocławiu, grudzień, 2022 r. Pogoda na Święta 2022. Czy będzie śnieg? Niestety, nie wszędzie

Ulgi na dziecko 2023. Ile można zaoszczędzić w nowym roku?

Ulga prorodzinna przysługuje na każde małoletnie dziecko, gdy w ciągu roku podatnik był opiekunem prawnym, pełnił funkcję rodziny zastępczej lub miał władzę rodzicielską. Wysokość tej kwoty uzależniona jest od ilości dzieci w rodzinie. Jeśli masz jedno dziecko, ulga będzie wynosiła 92,67 zł. W przypadku 3 i więcej dzieci ulga wynosi 92,67 zł na pierwsze i drugie dziecko, 166,67 zł na trzecie dziecko i 225 zł na czwarte i kolejne dziecko. Oczywiście, aby skorzystać z ulgi, należy spełnić odpowiednie warunki np. dochody podatnika wraz z małżonkiem, nie mogą przekroczyć w roku podatkowym 112 000 zł.

Jakie są ulgi podatkowe za 2022 rok? Niektóre z nich zaskakują

Państwo oferuje naprawdę wiele możliwości, jeśli chodzi o ulgi podatkowe. Warto więc wiedzieć, z jakich ulg można w ogóle skorzystać, rozliczając się za rok 2022. Poniżej lista przykładowych ulg podatkowych:

  • ulga rehabilitacyjna,
  • ulga na Internet,
  • ulga termomodernizacyjną,
  • ulga na badanie i rozwój,
  • ulga na składki ZUS,
  • ulga na robotyzację.
Więcej o: