Gdzie trzymać ciemiernik, żeby pięknie kwitł zimą? Trzymaj się tej zasady, a będzie najpiękniejszy

Ciemiernik to niebanalna roślina należąca do rodziny jaskrowatych, która obejmuje aż 15 gatunków. To m.in. ciemiernik biały, ciemiernik czerwieniejący i ciemiernik... cuchnący. Jak uprawiać ciemiernik, aby rósł bujnie? Gdzie trzymać ciemiernik? Wykorzystaj sprawdzone metody.

Ciemiernik to piękna roślina, ale nie każdy ją zna. Kwiat ten ma nietypowy termin kwitnienia, ponieważ przypada on na zimę. Jak uprawiać ciemiernik i gdzie należy go trzymać? Przeczytaj nasz artykuł, aby znaleźć odpowiedź.

Zobacz wideo Jak dbać o kwiaty w wazonie, aby długo były piękne?

Więcej porad i artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Jak dbać o ciemiernik? Odpowiednia gleba dla ciemiernika to priorytet

Pielęgnacja ciemiernika jest bardzo prosta, więc sprawdzi się on świetnie dla osoby, która nie ma tzw. ręki do kwiatów. Ciemiernik najlepiej rośnie na tarasach lub w ogrodzie, jednak czasami uprawia się go również w domu. Posiadając ciemiernik, wybierz miejsce z cieniem, a najlepiej pomiędzy drzewami lub krzewami. Kwiat świetnie czuje się w żyznej i wapiennej glebie.

Pielęgnacja ciemiernika. System korzeniowy jest bardzo ważny

Posiadając ciemiernik, należy pamiętać o utrzymaniu wilgotności gleby, aby dobrze rósł. Jeśli wiosną zauważysz brązowe liście, należy je od razu ściąć, ponieważ mogą posiadać grzyby. Wiosna to również świetna pora na zasilenie rośliny nawozem, który wspomoże rozwój i uchroni przed bakteriami. System korzeniowy ciemiernika jest bardzo delikatny, dlatego najlepiej nie ingerować w przesadzanie. Roślina faktycznie świetnie rośnie zimą, jednak gdy przychodzą mrozy, warto przykryć kwiaty agrowłókniną.

Odmiany i gatunki ciemiernika, które można uprawiać w domi i ogrodzie

Ciemiernik posiada wiele odmian, a każda z nich charakteryzuje się pięknem i dość łatwą uprawą. Niektóre z odmian zaczynają kwitnąć w grudniu, inne jesienią lub nawet w marcu. Przykładowe odmiany ciemiernika to:

  • Ciemiernik biały Helleborus niger
  • Ciemiernik czerwieniejący Helleborus atrorubens
  • Ciemiernik wschodni Helleborus orientalis
  • Ciemiernik cuchnący Helleborus foetidus
Więcej o: