Fikus benjamin nazywany także figowcem benjamina to roślina łatwa w uprawie, która często zdobi mieszkania. Niestety, wbrew pozorom łatwo popełnić błąd, a wtedy zwiędnie. Czego unikać?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Fikus lubi jasne miejsca, jednak nie należy stawiać go na nasłonecznionym stanowisku, lepiej postawić go w pomieszczeniu, gdzie światło będzie rozproszone. Szczególnie figowce o jasnych liściach powinny mieć dużo światła, w przeciwnym razie stracą swój kolor i zaczną blednąć. Natomiast odradza się stawiania go na nasłonecznionym parapecie, to może prowadzić do poparzenia jego liści. Co do temperatury, w której przebywa fikus, to powinna się ona zmieniać w zależności od sezonu. Latem i wiosną najlepiej, żeby wynosiła od 22 do 28 stopni, z kolei zimą od 15 do 21. Fikus benjamina powinien być podlewany codziennie lub co drugi dzień w okresie letnim i wiosennym. W sezonie jesienno-zimowym należy ograniczyć jego podlewanie do jednego razu w tygodniu.
Jeśli fikus znajduje się w pomieszczeniu, gdzie panuje za wysoka lub za niska temperatura to może dojść do opadania jego liści. Inną przyczyną utraty jędrności liści jest niedobór wody. Aby przywrócić liściom odpowiedni stany, należy wstawić doniczkę z rośliną do miski wypełnionej wodą na około dwie godziny. Natomiast jeśli fikus gubi liście, oznacza to, że znajduje się w miejscu, w którym nie ma wystarczającego dostępu do światła. Hodowcy figowca mogą zauważyć na jego liściach brązowe plamy. Pojawiają się one, gdy roślina została postawiona w przeciągu lub w miejscu, gdzie panuje za niska temperatura.