Ci seniorzy mogą otrzymywać podwójną emeryturę. Sprawdź, czy należy ci się dodatkowy zastrzyk gotówki

Podwójna emerytura może przyczynić się do znacznej poprawy jakości życia seniorów, ale nie wszystkim przysługuje. Skorzystać z niej mogą trzy grupy osób pobierających świadczenia. Kto dokładnie do nich należy? Jakie kroki podjąć, by otrzymać podwójną emeryturą? Wyjaśniamy.

Zasady przyznawania świadczeń emerytalnych i rentowych można znaleźć na stronie ZUS. Na szczególną uwagę zasługują jednak sytuacje umożliwiające zwiększenie otrzymywanego świadczenia. Dlatego też tak ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z wszystkimi możliwościami. Wówczas będziemy w pełni korzystać z przysługujących nam praw. Część seniorów może nawet ubiegać się o podwójną emeryturę. Dzielą się oni na trzy grupy: rolników odprowadzających składki do KRUS i ZUS, osoby pracujące w służbach mundurowych oraz osoby pracujące w Polsce i za granicą.

Zobacz wideo 14. emerytura zostanie na stałe? Pytamy wiceministra finansów

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Komu przysługuje podwójna emerytura? Emerytura z KRUS i ZUS

Pierwszą grupą uprawnioną do otrzymywania podwójnej emerytury są rolnicy, którzy jednocześnie odprowadzali składki do KRUS i ZUS. Dotyczy to jednak wyłącznie osób urodzonych po 31 grudnia 1948, które osiągnęły wiek emerytalny i przez co najmniej 25 lat opłacały składki w KRUS. Odpowiednie wnioski należy złożyć w obu tych urzędach. Więcej o ostatnich zmianach dla rolników ubezpieczonych w KRUS można przeczytać na oficjalnej stronie.

Czy przy umowie zlecenie przysługuje nam emerytura? Umowa zlecenie a emerytura. Czy można liczyć na otrzymanie świadczenia?

Podwójna emerytura 2022 dla mundurowych. Nowe zasady doliczania pracy cywilnej

Nowelizacja ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy oraz żołnierzy zawodowych dotyczy żołnierzy, którzy zostali przyjęci do służby po raz pierwszy po 1 stycznia 1999 roku, ale przed 1 października 2003 roku i mają za sobą co najmniej 25 lat służby. Według nowych zasad mogą oni pobierać dwie emerytury, czyli mundurową i za pracę cywilną, przy czym przy tej drugiej muszą mieć ukończone odpowiednio 60 lub 65 lat. Drugą opcją do wyboru jest doliczenie emerytury za pracę cywilną do emerytury mundurowej.

Mama kanguruje dziecko Jak zbudować więź z dzieckiem. Zobacz, dlaczego kangurowanie jest ważne

Podwójna emerytura a praca za granicą. Czy można pobierać dwa świadczenia?

Konkretne przepisy dotyczące osób, które pracowały zarówno w Polsce, jak i za granicą, można znaleźć na stronie urzędowej. Warto wiedzieć jednak, że i w tym przypadku można również liczyć na emeryturę wypłacaną z dwóch krajów. Niemniej konieczne jest przepracowanie tam wystarczająco długiego czasu i osiągnięcie obowiązującego w danym państwie wieku emerytalnego, a odpowiednie wnioski należy złożyć w kraju, gdzie praca była wykonywana. Co więcej, nasza emerytura może być dodatkowo opodatkowana, choć Polska podpisała umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania z wieloma państwami na świecie, więc warta sprawdzić ich pełną listę.

Więcej o: