Ogrzewanie podłogowe jest nie tylko skuteczne, ale też przyjemne dla domowników. Gdy na dworze panuje mróz i ujemne temperatury, miło jest wejść do domu i ogrzać stopy na ciepłej podłodze. Aby móc cieszyć się z tej instalacji, trzeba pamiętać o odpowiednim montażu. Jednym z najczęstszych błędów jest brak odpowietrzenia przed uruchomieniem ogrzewania.
Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Najczęstszą przyczyną zapowietrzania instalacji są błędy przy montażu. Odpowietrzanie podłogówki trzeba przeprowadzić od razu po zamontowaniu instalacji, jednak wiele osób o tym zapomina. Z tego powodu w przewodach gromadzą się pęcherzyki powietrza, a instalacja napełnia się zbyt małą lub zbyt dużą ilością wody. Warto powtarzać odpowietrzanie co 3-4 lata, by ogrzewanie działało prawidłowo.
Odpowietrzanie podłogówki nie jest trudne. Najnowsze instalacje są wyposażone w rozdzielacze z funkcją automatycznego odpowietrzenia. Może to jednak zająć trochę czasu, ponieważ każdy zawór trzeba odpowietrzyć osobno. Przedstawiamy jak to zrobić krok po kroku:
1. Ustaw pompę ciepła na maksymalną moc i zakręć wszystkie zawory. Jeden zawór zostaw otwarty.
2. Następnie odkręć wodę. Poczekaj aż płyn przepcha powietrze z otwartego zaworu. Ten proces może potrwać od kilku do kilkunastu minut.
3. Zakręć zawór i odkręć kolejny. Powtórz tę czynność dla każdego zaworu. Nie przyspieszaj jej w żaden sposób, ponieważ możesz uszkodzić instalację.
4. Na koniec odkręć wszystkie zawory i włącz ponownie instalację.
Jeśli rozdzielacz został zamontowany na innym piętrze, na przykład w piwnicy, proces odpowietrzania będzie wyglądał trochę inaczej. W tej sytuacji nie należy włączać pompy. Do zaworów belek zasilającej i powrotnej doprowadź wężyki. Pierwszy podłącz do instalacji wodociągowej, a drugi będzie odprowadzał wodę do kanalizacji. Otwórz jeden zawór i poczekaj, aż woda przepcha powietrze. Zamknij go i powtórz czynność dla każdego zaworu.