Monstera: kwiat, który może zaszkodzić. Zanim weźmiesz go do domu, musisz wiedzieć dlaczego

Monstera: kwiat, który kilka lat temu stał się bardzo popularną rośliną doniczkową. Jej efektowne liście oraz pokaźne rozmiary sprawiają, że dodają uroku wnętrzom. Niestety, mimo że jej pielęgnacja jest łatwa, a wygląd okazały, może być niebzpieczna.

Monstera może osiągnąć nawet 2,5 metra wysokości, jednak nie rośnie zbyt szybko. Zazwyczaj taką wysokość osiąga dopiero po 10 latach. Liście monstery także są imponujące, mogą mieć nawet 60 cm średnicy. Jak o nią dbać i dlaczego warto na nią uważać?

Więcej porad i artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Hodujesz w domu monsterę? Sprawdź, czy odpowiednio o nią dbasz

Monstera pielęgnacja. Jakie warunki będą dla niej odpowiednie? 

Ta roślina lubi jasne przestrzenie, jednak nie przeprawa za nasłonecznionymi miejscami. Najlepszym stanowiskiem dla monstery będzie pomieszczenie z rozproszonym światłem. Warto postawić ją w pobliżu parapetu znajdującego się koło wschodniego okna. Monstera dobrze sobie radzi w temperaturze od 15 do 30 stopni, jednak najlepiej będzie się czuła w 20 stopniach. Jak często podlewać tę roślinę? Okazuje się, że wystarczy to robić raz w tygodniu w sezonie wiosenno-letni, a w okresie jesienno-zimowym jeszcze rzadziej, raz na dwa tygodnie. Roślina ta lubi wilgotne powietrze, dlatego wskazane jest zraszanie jej liści raz na dwa-trzy dni. 

Czy monstera jest trująca? Właściciel zwierząt, muszą o tym pamiętać 

Choć monstera to bez wątpienia piękna i wyjątkowa roślina, to niestety jest także trująca. W sokach monstery znajdują się kryształki szczawianu wapnia, które mogą być bardzo groźne dla dzieci i zwierząt. Zjedzenie fragmentu liści lub łodygi może spowodować m.in. silną reakcję alergiczną, wymioty, ślinotok, trudności z oddychaniem śpiączkę, a nawet śmierć. Dlatego tak ważne jest, aby monstera znalazła się w miejscu, do którego dzieci i zwierzęta nie będą miały odstępu.  

Więcej o: