Jak podlewać storczyka? Rozgnieć tę popularną przyprawę, a orchidea obsypie się kwiatami

Jak podlewać storczyki? Te kwiaty pięknie zdobią parapety w naszych domach. Aby cieszyć się nimi jak najdłużej, warto zwrócić uwagę na sposób ich podlewania. Sama woda może nie dać oczekiwanych efektów. Co zrobić, żeby rośliny rosły i kwitły, jak nigdy wcześniej?

Storczyki znane są także pod nazwą orchidea. Ich cechą charakterystyczną są kolorowe kwiaty. W sklepach można znaleźć je w najróżniejszych barwach: białe, różowe, żółte, czerwone, niebieski, filetowe, a nawet kilka kolorów jednocześnie. Te spektakularne rośliny wymagają jednak specjalnego traktowania. Warto zapamiętać kilka metod, żeby odżywić i pielęgnować storczyki. Dzięki temu będą rosły i kwitły jak nigdy wcześniej. 

Zobacz wideo Miniszklarnia z plastikowej butelki. Dowiedz się, jak stworzyć domową rozsadę ziół

Więcej podobnych porad znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy podlewać storczyki? Najważniejsza jest obserwacja

Woda jest niezbędna do utrzymania wszystkich roślin przy życiu. Należy jednak pamiętać, że każda z nich może mieć inne preferencje i potrzeby. W przypadku storczyków najważniejsza jest obserwacja korzeni. Orchidea charakteryzuje się korzeniami powietrznymi, które bez problemu widać przez przezroczystą osłonę. Jeżeli zauważymy, że są białe, a podłoże wysuszone, wtedy należy je podlać. W przypadku zielonych korzeni, należy wstrzymać się z nawodnieniem. Lepiej jest delikatnie przesuszyć roślinę, niż ją przelać. Najlepiej podlewać storczyki rano. 

Jak podlewać storczyki? Nie popełniaj tego błędu

Najlepszą metodą podlewania orchidei jest kąpiel wodna. Wystarczy włożyć storczyk do miski z wodą i odczekać 20-30 minut. W tym czasie roślina pobierze odpowiednią dla swoich aktualnych potrzeb ilość wody. Następnie należy wylać jej nadmiar. Nie należy podlewać storczyka od góry ani wlewać wody bezpośrednio do doniczki. Tym sposobem korzenie rośliny mogą zgnić. Do polewania najlepiej używać wody przegotowanej, a nie tej prosto z kranu. 

Co sprawi, że storczyki będą bujnie rosły? Odpowiedź z pewnością cię zaskoczy

Aby cieszyć się pięknymi kwiatami orchidei, warto dodać do wody jeden składnik. Dostarczy roślinie składników odżywczych, żelaza, wapnia i witamin, a także pomoże pozbyć się grzybów i chorób. Mowa tutaj o czosnku. Wystarczy dodać do litra wody rozgniecione 5 ząbków czosnku i odstawić na 24 godziny. Po tym czasie należy włożyć storczyk do wywaru i pozostawić na 20-30 minut. 

Więcej o: