Emerytura po mężu 2023 będzie mniejsza? Wdowy mogą stracić nawet kilkadziesiąt procent świadczenia

Niskie emerytury to problem, który powraca co roku. Choć po śmierci współmałżonka przysługuje im renta rodzinna, to nie zawsze jest ona korzystnym rozwiązaniem. Dla kogo jest wdowia emerytura i co zrobić, aby pobierać emeryturę po mężu? W 2023 roku są możliwe zmiany.

Po śmierci małżonka można ubiegać się o specjalne świadczenie. Jest to renta rodzinna, potocznie nazywana "wdowią emeryturą". W większości przypadków jest ona jednak niekorzystna, dlatego mało kto się na nią decyduje. W 2023 roku seniorzy i seniorki być może będą mogli liczyć na dodatkowe świadczenie z powodu śmierci bliskiego. 

Zobacz wideo 14. emerytura zostanie na stałe? Pytamy wiceministra finansów

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Renta rodzinna po zmarłym. Ile wynosi i komu przysługuje?

O rentę rodzinną może ubiegać się więcej niż jedna osoba. Przysługuje ona każdemu członkowi najbliższej rodziny zmarłego. Wdowa lub wdowiec otrzymuje takie świadczenie, jeśli zmarły współmałżonek miał ustalone prawo do otrzymywania emerytury lub renty z powodu niezdolności do pracy. Wysokość renty rodzinnej zależy od tego, ilu osobom przysługuje:

  • jedna osoba uprawniona otrzyma 85 proc. świadczenia zmarłego,
  • dwie osoby uprawnione otrzymają 90 proc. świadczenia zmarłego, dzielone na pół,
  • trzy lub więcej osób uprawnionych otrzymają 95 proc. dzielone po równo między uprawnionych.

Ile będzie wynosić najniższa emerytura 2023 po waloryzacji? 13. i 14. emerytura 2023 po waloryzacjiIle będzie wynosić najniższa emerytura 2023 po waloryzacji?

Ile wynosi "wdowia emerytura"? Niestety nie jest to wysoka kwota

Aby wdowa lub wdowiec otrzymali rentę rodzinną po zmarłej osobie, muszą zrezygnować ze swojego świadczenia. Z tego powodu wiele osób nie decyduje się na złożenie wniosku. Niepełna renta po zmarłym często wynosi mniej niż standardowa emerytura, dlatego jest to niekorzystne rozwiązanie. Jeśli jednak ktoś chce ubiegać się o przyznanie świadczenia, musi złożyć wniosek w ZUS. Dodatkowo trzeba załączyć takie dokumenty jak akt małżeństwa, dokument potwierdzający datę urodzenia oraz śmierci współmałżonka, oraz dokument potwierdzający datę urodzenia osoby ubiegającej się o świadczenie.

Rola dotyku w rozwoju dzieckaDotyk w rozwoju dziecka, dlaczego jest tak ważny i jaki ma wpływ na malucha

Emerytura po mężu 2023. Jest szansa na większe świadczenia?

Wielu osobom nie podoba się forma, w jakiej jest świadczona renta. Rezygnacja z własnej emerytury często oznacza pogorszenie finansów wdowy czy wdowca. Z tego powodu Lewica zaproponowała projekt ustawy, według której będzie można ubiegać się o podwójną emeryturą z tytułu śmierci współmałżonka. Ma ona wynosić 100 proc. własnej emerytury powiększonej o 25 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu. Projekt jest ciągle rozpatrywany przez Sejm. 

Więcej o: