Dni wolne od pracy to doskonały sposób na regenerację sił fizycznych i psychicznych w ciągu roku, zwłaszcza jeśli przedłużają one regularny weekend. Jest to czas ustawowo wolny, w którym przysługuje nam odpoczynek zarówno od pracy, jak i szkoły. Inaczej mówiąc, dni te są świetną okazją dla wzmocnienia rodzinnych więzi. O jakich terminach w 2023 warto zatem wiedzieć?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Jak potwierdzają informacje dostępne w sieci, w 2023 roku czeka nas 250 dni pracujących oraz 115 dni wolnych od pracy, przy czym obejmują one święta ustawowo wolne oraz weekendy. Choć ustawa o dniach wolnych o pracy przewiduje 13 dni wolnych, w 2023 pracownicy otrzymają tych dni tylko 10. Wynika to z faktu, że trzy ze świąt ustawowo wolnych wypada w niedzielę. Co ciekawe, najwięcej będziemy pracować w marcu, bo aż 23 dni, a najmniej w kwietniu i grudniu – po 19 dni w każdym z tych miesięcy.
Kalendarz dni wolnych 2023 wygląda następująco:
Zgodnie z Kodeksem pracy, pracodawca nie ma obowiązku udzielania pracownikowi dodatkowego dnia wolnego, jeśli dzień ustawowo wolny wypada w niedzielę. Inaczej sytuacja ta wygląda w przypadku świąt przypadających w sobotę. Wówczas, pracodawca jest zobowiązany ustalić z pracownikiem dogodny dla obu stron termin udzielenia dodatkowego wolnego. W 2023 dniem takim będzie Narodowe Święto Niepodległości, które obchodzimy 11 listopada.