Zmiany w programie Czyste Powietrze 2023. Kiedy złożyć wniosek? Tegoroczne podwyżki mogą szokować

Program Czyste Powietrze startuje ponownie w 2023 roku. Wniosek o dofinansowanie na termomodernizację domu będzie można złożyć już niebawem. Jakie są zmiany w programie Czyste Powietrze 2023? Pula zastrzyku gotówki przewidziana na nadchodzący rok jest rekordowa.

Program Czyste Powietrze ruszył po raz pierwszy we wrześniu 2018 roku. Wówczas jego celem było nie tylko obniżenie kosztów życia, ale przede wszystkim walka z trucicielami. Chodziło o przestarzałe kotły na paliwa stałe wykorzystywane do ogrzewania, które zanieczyszczają powietrze. Każdego roku program powraca, a tym razem świadczeniobiorców czekają rekordowe kwoty i kilka zmian.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Dwa tygodnie w Otwocku i mobilne płuca Polskiego Alarmu Smogowego wyglądają tak

Program Czyste Powietrze 2023. Kiedy i gdzie można składać wniosek?

Tegoroczny program Czyste Powietrze startuje już 3. stycznia. Od tego momentu można składać wniosek o dofinansowanie na termomodernizację domu. Wniosek należy złożyć po uprzednim założeniu konta i zalogowaniu się na Portalu Beneficjenta. Wnioskodawca musi wypełnić wniosek na stronie i podpisać kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem zaufanym. Następnie przesłać go za pośrednictwem wskazanego serwisu na wyznaczoną skrzynkę podawczą ePUAP. Jest to możliwe tylko i wyłącznie z serwisu GWD z możliwością podpisania wniosku elektronicznie profilem zaufanym. W przypadku braku podpisu możliwe jest wydrukowanie formularza wniosku i przesłanie go pocztą lub przekazanie za pośrednictwem punktu informacyjno-konsultacyjnego w gminie. W szczególnych przypadkach można złożyć wniosek tylko w formie papierowej.

Możliwe, choć mniej popularne jest także wnioskowanie w oddziale banku, który przystąpił do programu Czyste Powietrze. Wnioski należy kierować do właściwego wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 Czyste Powietrze 2023: warunki. Kto otrzyma prawie 100 tys. złotych?

Świadczenie może otrzymać właściciel lub współwłaściciel jednorodzinnych budynków mieszkalnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.

Minister Anna Moskwa podała tegoroczne progi dochodowe, które mogą zaskoczyć. W nadchodzącym roku próg dofinansowania wzrośnie z 1564 do 1894 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym i z 2189 do 2651 zł w gospodarstwie jednoosobowymMaksymalna dotacja wzrośnie z 47 do 99 tys. zł. Co więcej, przy najwyższym wymiarze wsparcia wzrośnie z 900 do 1090 zł w przypadku gospodarstw wieloosobowych, oraz z 1260 do 1526 zł w przypadku gospodarstw wieloosobowych.

Zmiany w programie Czyste Powietrze 2023. Kogo czeka rewolucja w przepisach?

Planowane i zatwierdzone zmiany w programie Czyste Powietrze, to:

  • podniesienia wysokości progów dochodowych wyższego dofinansowania, o jakie można wnioskować
  • możliwości rozszerzenia wniosku o termomodernizację domu, jeśli wcześniej wniosek dotyczył tylko wymiany pieca,
  • ścieżki bankowej programu - kredyt bankowy z dotacją na częściową spłatę zobowiązania będzie można otrzymać na inwestycje rozpoczęte do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku w banku,
  • obowiązku przeprowadzenia audytu energetycznego budynku.
Więcej o: