Czym wyczyścić srebro? Domowy trik sprawi, że zestaw kolędowy będzie lśnił jak dawniej

Dewocjonalia i Pismo Święto to najważniejsze elementy kolędy. Zestaw kolędowy najczęściej wykonany jest ze srebra. Jak doczyścić srebro, aby znów lśniło, jak przed laty? Jeżeli widzisz na nim plamy, koniecznie wypróbuj jeden domowych sposobów.

Po świętach Bożego Narodzenia przychodzi czas kolędowy. Katolicy, którzy zdecydują się przyjąć księdza po kolędzie, powinni się do niej odpowiednio przygotować. Jednym z elementów, który jest niezbędny podczas takiej wizyty, są dewocjonalia. Używane raz w roku lub rzadziej, przedmioty, mogą z czasem stracić swój blask i dobry wygląd. Dlatego prezentujemy skuteczne sposoby na doczyszczenie srebrnych zestawów kolędowych. 

Zobacz wideo Jak wyczyścić kran i usunąć osad z kamienia? Podpowiadamy

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Co wchodzi w zestaw dewocjonaliów? Odpowiadamy 

Dewocjonalia, zestaw kolędowy, to elementy, które powinny znaleźć się na stole podczas domowej wizyty księdza. W ich skład wchodzi krzyż, dwa podstawki na świece, miseczka na wodę święconą i kropidło. Najczęściej elementy są wykonane z metalu, aby mogły służyć rodzinie przez wiele lat. Nic zatem dziwnego, że jeżeli korzysta się z nich raz w roku, to metal lub srebro może stracić swój blask. Na dodatek często pojawiają się na nim plamy, przebarwienia, nawet czernienia. Prezentujemy sposoby na pozbycie się tych zabrudzeń. 

Jak doczyścić srebrny lub metalowy zestaw kolędowy? Prezentujemy prosty sposób 

Aby wyczyścić srebro i przywrócić mu dawny blask, warto metalowe elementy z zestawu kolędowego włożyć do plastikowej miski wyłożonej folią aluminiową. Dodajemy tam roztwór z gorącej wody oraz soli (na 1 litr wody, 10 łyżek soli). Odkładamy to na kilka godzin. Po takiej kąpieli srebro wyciągamy i wycieramy suchą ściereczką. 

Czym wyczyścić srebro? Sprawdzone, domowe metody 

Jeżeli mamy mało czasu i trzeba szybko wyczyścić srebro, to dobra okaże się pasta do zębów. Wystarczy nałożyć specyfik na zestaw kolędowy, zostawić na kilka minut, a następnie wypłukać pod bieżącą wodą. Nie należy używać szczoteczki ani czyścików, ponieważ mogą one uszkodzić materiał. Warto przygotować krótszą kąpiel srebra. Potrzebna będzie do tego soda oczyszczona, ocet oraz gorąca woda. Na 1 litr wody, 1 łyżka sody oraz szklanka octu. Zamaczamy zestaw na 15 minut, a następnie płuczemy go pod bieżącą wodą.

Więcej o: