Święto Trzech Króli to jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich. Obchodzimy je 6 stycznia, czyli w 2023 roku będzie to piątek. Ustawowo jest to dzień wolny od pracy, jednak nie zawsze tak było. Jaka jest historia Święta Trzech Króli i w jaki sposób powinniśmy je celebrować?
Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Inna nazwa tego święta to Uroczystość Objawienia Pańskiego. 6 stycznia, według tradycji chrześcijańskiej, to dzień upamiętniający narodziny Jezusa. Wtedy do Betlejem mieli powędrować trzej królowie — Kacper, Melchior i Baltazar. Każdy z nich miał dla dzieciątka dar: mirrę, kadziło i złoto. Drogę do miejsca narodzin Jezusa miała im wskazać jasno świecąca gwiazda.
Jeszcze do 1960 roku 6 stycznia był uznawany za dzień wolny od pracy. Po tym czasie władza komunistyczna usunęła Święto Trzech Króli z oficjalnego kalendarza. Przez wiele lat walczono o jego przywrócenie, jednak dopiero w 2010 roku udało się tego dokonać. Sejm uchwalił wtedy ustawę o zmianach m.in. w Kodeksie pracy i 6 stycznia ponownie został uznany za dzień wolny. W 2011 roku po raz pierwszy od pół wieku część osób nie musiała iść wtedy do pracy.
6 stycznia w kościele pali się kadzidło i kredę. Po mszy wierni mogą zabrać jej kawałek do domu, by napisać nią na drzwiach litery K + M + B, czyli pierwsze litery z imion Kacper, Melchior i Baltazar. Niekiedy można też spotkać łaciński zapis z symbolem C zamiast K. Tego dnia w wielu miejscowościach są organizowane orszaki Trzech Króli. W trakcie celebracji wystawiane są jasełka upamiętniające wydarzenia w Betlejem.