Święto Trzech Króli 2023. Czy jest wtedy wolne? Zasady zmieniono całkiem niedawno

Kiedy jest święto Trzech Króli? Czy jest wtedy wolne? Wierni celebrują tego dnia wizytę Kacpra, Melchiora i Baltazara w Betlejem. Niestety, ten dzień w pewnym czasie zniknął w polskich kalendarzy. Dlaczego tak się stało? Jak obchodzimy ten dzień w 21. wieku?

Święto Trzech Króli to jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich. Obchodzimy je 6 stycznia, czyli w 2023 roku będzie to piątek. Ustawowo jest to dzień wolny od pracy, jednak nie zawsze tak było. Jaka jest historia Święta Trzech Króli i w jaki sposób powinniśmy je celebrować?

Zobacz wideo Czy alkohol może pojawić się na wigilijnym stole?

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dlaczego obchodzimy Święto Trzech Króli? Historia chrześcijańskiej uroczystości

Inna nazwa tego święta to Uroczystość Objawienia Pańskiego. 6 stycznia, według tradycji chrześcijańskiej, to dzień upamiętniający narodziny Jezusa. Wtedy do Betlejem mieli powędrować trzej królowie — Kacper, Melchior i Baltazar. Każdy z nich miał dla dzieciątka dar: mirrę, kadziło i złoto. Drogę do miejsca narodzin Jezusa miała im wskazać jasno świecąca gwiazda.

Czy 6 stycznia jest dniem wolnym od pracy? Zmiany w przepisach

Jeszcze do 1960 roku 6 stycznia był uznawany za dzień wolny od pracy. Po tym czasie władza komunistyczna usunęła Święto Trzech Króli z oficjalnego kalendarza. Przez wiele lat walczono o jego przywrócenie, jednak dopiero w 2010 roku udało się tego dokonać. Sejm uchwalił wtedy ustawę o zmianach m.in. w Kodeksie pracy i 6 stycznia ponownie został uznany za dzień wolny. W 2011 roku po raz pierwszy od pół wieku część osób nie musiała iść wtedy do pracy. 

Jak powinno się obchodzić Święto Trzech Króli? Zwyczaje i tradycje

6 stycznia w kościele pali się kadzidło i kredę. Po mszy wierni mogą zabrać jej kawałek do domu, by napisać nią na drzwiach litery K + M + B, czyli pierwsze litery z imion Kacper, Melchior i Baltazar. Niekiedy można też spotkać łaciński zapis z symbolem C zamiast K. Tego dnia w wielu miejscowościach są organizowane orszaki Trzech Króli. W trakcie celebracji wystawiane są jasełka upamiętniające wydarzenia w Betlejem.

Więcej o: