Nigdy nie rób tego z wigilijnym opłatkiem. Tradycja określa jak powinno się nim dzielić

Dlaczego nie powinno się brać opłatka bezpośrednio z wigilijnego stołu oraz rozdawać go innym? Tradycja mówi o zupełnie innej formie dzielenia się nim. Jeśli chcesz wiedzieć, jak zrobić to odpowiednio, spieszymy z pomocą. Może cię to naprawdę zaskoczyć.

Jeśli zawsze bierzesz opłatek prosto z wigilijnego stołu, to jest to ogromny błąd. Tradycja jasno wskazuje, jak to zrobić. Jeśli chcesz wiedzieć, jak odpowiednio składać sobie życzenia podczas Świąt, spieszymy z pomocą. O tym możesz nie wiedzieć. 

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jakich życzeń nie składać w święta?

Dlaczego nie powinno się brać opłatka ze stołu? Co mówi o tym tradycja?

Tradycja dokładnie określa, jak wygląda początek kolacji wigilijnej. Składa się ona z odczytania Pisma Świętego oraz łamania opłatkiem i składania sobie życzeń. Na początek Wigilii, w miarę możliwości, najstarszy członek rodziny powinien odczytać odpowiedni kawałek z Biblii. Odpowiedni dotyczy narodzin Jezusa Chrystusa. Następnie to właśnie ta osoba powinna pierwsza sięgnąć po opłatek oraz zacząć składać życzenia gościom. To również ona będzie rozdawać go dalej zgromadzonym. Od tego momentu wszyscy powinni składać sobie wzajemnie życzenia. Według tradycji wszyscy goście powinni indywidualnie złożyć sobie życzenia bożonarodzeniowe. Dopiero potem można zasiąść do wigilijnej kolacji.

Inne tradycje wigilijne. Sprawdź, o czym należy pamiętać

O jakich tradycjach również warto pamiętać w Wigilię? Oto kilka z nich: 

  • Pamiętaj o sianku pod obrusem, symbolizuje ono narodzenie Jezusa w ubóstwie,
  • Ważne jest także dodatkowe nakrycie, jest to symbol gotowości na przyjęcie niezapowiedzianego gościa oraz pamięci o tych, którzy nie mogli zjawić się na kolacji,
  • Świeca wigilijna to natomiast symbol zaproszenia Marii i Józefa, aby Jezus narodził się również w twoim domu
Więcej o: