Niezwykła i zapierająca dech w piersiach szopka z piasku w Oliwie. Już można ją podziwiać!

Szopki bożonarodzeniowe co roku zdobią kościoły, ratusze, a także i nasze domy. Ten bożonarodzeniowy zwyczaj jest bardzo stary, jednak wciąż zmieniają się formy jego przedstawiania. Jednym z bardziej imponujących przykładów talentu i kreatywności jest Szopka z Piasku w Oliwie.

Historia szopek bożonarodzeniowych sięga IV wieku. Pierwsza szopka miała być prostym marmurowym żłobem. Dopiero z czasem dodano do niej postacie Maryi i Józefa oraz pasterzy. Natomiast za twórcę pierwszej żywej szopki bożenarodzeniowej uważa się św. Franciszka z Asyżu, który w 1223 r. chciał w ten sposób przybliżyć ludziom historię narodzin Chrystusa. Obecnie wciąż można oczywiście spotkać żywe szopki, ale różnorodność w tym zakresie jest znacznie większa.

Zobacz wideo Edyta Golec o ulubionej kolędzie. To polski klasyk

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Szopka z piasku w Oliwie. Wieloletnia tradycja uwielbiana przez mieszkańców

Szopka z piasku w Oliwie co roku zachwyca mieszkańców Gdańska, a wszystko zaczęło się w 2009 r. Tegoroczna rzeźba powstała z ponad 70 ton piasku. Jest to największa szopka z piasku w Polsce i druga pod względem wielkości na świecie, ustępująca jedynie szopce watykańskiej. Proces budowania i rzeźbienia natomiast trwał aż 10 dni, przy czym ze względu na trudną naturę piasku jako materiału budowalnego, artyści pracowali nad detalami i poprawkami nawet po oficjalnym odsłonięciu, które miało miejsce w piątek, 18 grudnia 2022.

Gwiazda betlejemska Gwiazda betlejemska. Jak ją podlewać, aby pięknie rozkwitła na Święta?

Symbolika szopki w Oliwie. "Niech będzie pokój!"

Każdego roku szopka z piasku różni się wyglądem i niesie ona ze sobą inne przesłanie. W tym roku myślą przewodnią jest: "Niech będzie pokój!".

Ostatnie lata są szczególne, zmieniają zarówno nas samych, jak cały świat. Dzieją się również rzeczy karygodne, które napawają smutkiem i trwogą, sytuacje, które nigdy nie powinny mieć miejsca we współczesnym świecie. Wartością ważniejszą niż cokolwiek innego staje się pokój. Dlatego tegoroczny projekt szopki odwołuje się do idei pokoju

- mówi dla portalu gdansk.pl Ewa Topolan, rzeźbiarka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, która jak co roku odpowiada za projekt oliwskiej szopki.

Przy tworzeniu rzeźby pracowało czworo artystów polskich i ukraińskich.

 

Czym się kierować podczas kupowania prezentów świątecznych, by nie popełnić gafy? (zdjęcie ilustracyjne) Czym się kierować podczas kupowania prezentów świątecznych, by nie popełnić gafy?

Do kiedy można oglądać szopkę z piasku w Oliwie? Mamy czas jeszcze po Świętach

Szopka z piasku w Oliwie pozostanie z nami aż do 8 stycznia 2023 r., czyli przez trzy tygodnie. Mamy zatem sporo czasu, aby uwzględnić wystawę w naszych świątecznych planach.

Więcej o: