Jeśli policja zobaczy to przed drzwiami, możesz zapłacić nawet 500 zł mandatu. Uważaj zwłaszcza zimą

Mandat zimą możesz dostać za wiele rzeczy. Popularna jest kara za brudne reflektory, jazdę nieodśnieżonym samochodem, z brudnymi szybami, czy mandat za brak płynu do spryskiwaczy. Kary mogą dotyczyć jednak nie tylko kierowców i są wysokie.

Za wieloma oknami widać śnieg, a mróz i minusowe temperatury dają we znaki. Z taką pogodą pojawia się również ryzyko upadku na chodnikach czy schodach. Kto odpowiada za oblodzone schody? Za stanowienie zagrożenia policja przewidziała srogie kary.

Zobacz wideo Śnieg na samochodzie. Mandat może wynieść 3 tys. zł

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Mandaty zimą. Policja wręczy je tym, którzy stanowią zagrożenie

Nieodśnieżone, oblodzone schody bardzo często są przyczyną wielu wypadków, które kończą się zazwyczaj złamaniami kończyn. Takie miejsca powinny być zawsze przygotowane do możliwości bezpiecznego użytkowania. Za przygotowanie np. schodów przed sklepem odpowiada właściciel danej nieruchomości.

Uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z dróg dla pieszych położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taką drogę uznaje się wydzieloną część drogi publicznej przeznaczoną do ruchu pieszych, położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości; właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia drogi dla pieszych, na której jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych;

Czytamy w ustawie z dnia 13 września 1996 r.

Mandat za oblodzone schody, Ustawa mówi jasno

Nieodśnieżenie schodów może zakończyć się nałożeniem mandatu w wysokości aż 500 zł. Często ludzie, którzy mieli wypadek na nieodśnieżonych i oblodzonych schodach, zgłaszają sprawę do sądu. Warto więc mieć na uwadzę, że poprzez takie zachowanie można zapłacić mandat, a dodatkowo mieć jeszcze sprawę w sądzie. Sam mandat może być nieco wyższy, nawet 1500 zł. W kodeksie wykroczeń art. 117 możemy przeczytać:

Kto, mając obowiązek utrzymania czystości i porządku w obrębie nieruchomości, nie wykonuje swoich obowiązków lub nie stosuje się do wskazań i nakazów wydanych przez właściwe organy w celu zabezpieczenia należytego stanu sanitarnego i zwalczania chorób zakaźnych, podlega karze grzywny do 1500 złotych albo karze nagany.
Więcej o: