Mandat za nieodśnieżone auto to nawet kilka tys. zł! Za co jeszcze kierowcy mogą zapłacić karę zimą?

Za co można dostać mandat zimą i czy można dostać mandat za nieodśnieżony samochód? Już na początku grudnia pojawiły się intensywne opady śniegu i ujemne temperatury, wygląda na to, że kierowców znów czeka niebawem śnieg. Zanim wyjedziesz na ulicę, sprawdź, czy nie czeka cię mandat np. za brak opon zimowych.

Jazda samochodem jest szczególnie niebezpieczna w zimie. Nieodpowiednie przygotowanie pojazdu może nas kosztować zdrowie, życie lub w najlepszym wypadku mandat. Zamiast ryzykować, lepiej przygotować się odpowiednio do drogi, by dojechać do celu bezpiecznie i zgodnie z przepisami.

Zobacz wideo Wilgoć na szybach? Mamy aż dwa sposoby, żeby ją zwalczyć

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Czy można dostać mandat za nieodśnieżone auto przed jazdą?

Sytuacje, w których można dostać mandat za źle odśnieżony samochód, określa art. 66 ust. 1 pkt 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym

Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu

Oznacza to, że mandat można otrzymać, jeśli pojazd jest nieodpowiednio przygotowany do jazdy. Zasypany śniegiem samochód stwarza zagrożenie na drodze, jeśli utrudnia widoczność kierowcy lub może się posypać na innych uczestników ruchu drogowego. W takiej sytuacji policja może przyznać mandat nawet do 3 tys. złotych. Jeśli jednak na masce osadza się śnieg lub pozostałości znajdują się np. na dachu i nie zagraża to innym kierowcom, nie otrzymasz mandatu. Podsumowując - możesz zapłacić karę jedynie wtedy, kiedy stanowisz zagrożenie.

USUWANIE LODU Z SAMOCHODU Wystarczy dodać do wody ten jeden składnik i spryskać szyby

Za co jeszcze możemy zostać ukarani? Jest kilka powodów

Nie tylko źle odśnieżony samochód może być podstawą do otrzymania mandatu. Policja przewiduje również kary za:

  • nieodśnieżone tablice rejestracyjne lub światła: do 300 zł mandatu i 8 punktów karnych
  • zbyt długi postój z włączonym silnikiem: od 100 do 300 zł mandatu

Suzuki silniki zaburtowe Inwestycja, która zwróci się już za parę miesięcy. Pieniądze to sprawa drugorzędna

Czy można dostać mandat za brak opon zimowych? Policja uspokaja

W polskim prawie nie ma przepisu, który nakazuje zmianę opon z letnich na zimowe, więc nie można zostać za to ukaranym. Policja przestrzega jednak, by tego pilnować dla własnego bezpieczeństwa. Lepiej nie czekać ze zmianą opon na ostatnią chwilę. Warto zrobić to, gdy tylko temperatury zaczną spadać.

Więcej o: