Kosztuje 4 zł a działa jak drogi pochłaniacz wilgoci! Kiedy rozłożysz to w domu, problem zniknie

Jak pozbyć się wilgoci w domu? Wilgoć sprzyja rozwijaniu się grzybów, roztoczy i pleśni, co może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Ten problem dotyczy głównie pomieszczeń takich jak kuchnia czy łazienka. Warto wtedy sięgnąć po pochłaniacz wilgoci. Jak zrobić go samodzielnie?

Wilgoć w domu to duży problem. Jak mówi stare przysłowie: lepiej zapobiegać niż leczyć, odnosi się to również do wilgoci w domu. Pierwszymi wskazówkami, że wilgoć się pojawia, jest skraplająca się woda na oknach. Gdy problem pozostaje nierozwiązany, doprowadzi on do wystąpienia pleśni. Lepiej działać szybko, ponieważ pleśń i grzyb są nie tylko ciężkie do usunięcia, ale mogą się negatywnie odbić na naszym zdrowiu.

Zobacz wideo Wilgoć na szybach? Mamy aż dwa sposoby, żeby ją zwalczyć

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak zrobić pochłaniacz wilgoci w domu? Prosto i tanio

Aby pozbyć się nadmiaru wilgoci w pomieszczeniu, wcale nie trzeba kupować pochłaniacza wilgoci, można wykonać go samemu. Efekt będzie równie skuteczny co przy drogim produkcie, a pozwoli zaoszczędzić i pieniądze i czas. Wystarczy przygotować woreczki pochłaniające wilgoć. Ryż należy wsypać do woreczka lub starej pończochy i położyć na parapecie, w łazience czy włożyć do szafy. Jeśli chcemy, można dodatkowo wymieszać ryż z olejkiem eterycznym i stworzyć odświeżacz powietrza.

Domowy sposób na pozbycie się wilgoci. Rozłóż to w pomieszczeniu

Innym naturalnym sposobem na pochłanianie wilgoci jest soda oczyszczona. Działa podobnie jak sól kamienna czy sproszkowana kreda. Wystarczy nasypać trochę sody do miski lub innego otwartego pojemnika. Można ją przykryć gazą i rozłożyć w pomieszczeniach z nadmiarem wilgoci. Co jakiś czas należy zamieszać sodę, ponieważ zbryla się podczas wchłaniania wilgoci. Po jakimś czasie wystarczy ją po prostu wymienić.

Jak zapobiegać wilgoci w domu? Tych rzeczy unikaj

Przede wszystkim warto kontrolować czy system wentylacyjny jest czysty i drożny. Powinno się utrzymywać optymalną temperaturę w pomieszczeniu, około 20 stopni Celsjusza. Oprócz odpowiedniej wentylacji pomieszczeń można jeszcze zainwestować w rośliny pochłaniające wilgoć takie jak paproć czy oplątwa.

Więcej o: