Padający śnieg, minusowa temperatura nie wpływają korzystnie na stan kostek brukowych. Właśnie dlatego należy regularnie odśnieżać i niwelować powstawanie oblodzenia na chodnikach, aby zwiększyć bezpieczeństwo. Jak poradzić sobie z oblodzonym chodnikiem? Znamy sposób.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Tak, to prawda, nie należy używać soli w walce z oblodzeniem chodników. Sól powoduje odbarwianie kostek brukowych oraz może je uszkodzić, gdy ta długo zalega na ich powierzchni. Posypanie chodników solą grozi również przedostaniem się jej do gleby, co niekorzystnie wpłynie na rozwój roślin. Lepszym sposobem będzie wykorzystanie piasku, który nie powoduje uszkodzeń chodników, a świetnie niweluje oblodzenia. Gdy nadejdą dodatnie temperatury, a śnieg zniknie, pozostałości piasku można zebrać i wykorzystać za rok.
Kostka brukowa powinna być zadbana nawet wiosną czy jesienią. Zima to okres, kiedy przypominamy sobie, aby odśnieżyć czy posypać tę powierzchnię piaskiem. Jednak warto pamiętać o niej przez cały rok, aby później w niekorzystnych warunkach atmosferycznych nie uległa zniszczeniu. Impregnacja kostki brukowej jest bardzo istotna. Zabieg polega na wyczyszczeniu kostki z zabrudzeń i użycie odpowiedniego preparatu hydrofobowego. Dzięki temu kolor chodnika i jego cała struktura zostanie wzmocniona. Ważne, aby impregnacja była wykonywana przy dodatniej temperaturze.
Zalegający śnieg należy usunąć z chodnika, aby nie uległ on zniszczeniu i odbarwieniu. Jednak przy odśnieżaniu nie używaj łopat z metalowym lub ostrym zakończeniem, ponieważ może to uszkodzić nawierzchnię. Najlepiej wybrać takie narzędzia, które są plastikowe i nie stworzą zagrożenia dla kostki brukowej.