Gwiazda Betlejemska gubi liście? Nie jest za późno na ratunek! Ten trik szybko uratuje roślinę

Jedną z najczęściej kupowanych roślin w okresie zimowym jest gwiazda betlejemska. Pielęgnacja tej rośliny bywa wymagająca, a nieodpowiednie warunki spowodują, że jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia zgubi liście. Wyjaśniamy, jak dbać o poinsecję, by pięknie kwitła.

Gwiazda betlejemska, czyli poinsecja, króluje na stołach w okresie świątecznym. Jej szerokie, czerwone liście pięknie ozdabiają dom, jednak aby je utrzymać, trzeba dobrze zadbać o tę roślinę. Jest nieco kapryśna, dlatego odpowiednie stanowisko i częstotliwość podlewania to podstawa jej pielęgnacji. 

Zobacz wideo Wyjeżdżasz na urlop i nie wiesz, co zrobić z ukochanymi roślinami? Podpowiadamy!

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Rodzaje gwiazdy betlejemskiej. Czym charakteryzuje się ta roślina?

Poinsecja pochodzi z Meksyku. W naturalnym środowisku potrafi osiągnąć nawet 5 metrów wysokości. Pojawia się w naszych domach zazwyczaj w grudniu i stanowi piękną ozdobę na wigilijnym stole. Ma szerokie, zielone liście, ale prawdziwego uroku nadają jej kwiaty w kształcie gwiazdy. Najczęściej można spotkać czerwone płatki, jednak w sklepach znajdziesz też biało-zielone odmiany, a niekiedy nawet różowe.

Dlaczego gwiazda betlejemska gubi liście? Najpewniej stoi w złym miejscu

Przy uprawie gwiazdy betlejemskiej bardzo ważne jest miejsce, w którym ją postawisz. Najlepsza temperatura dla tej rośliny to od 15 do 21 stopni Celsjusza. Stanowisko powinno być jasne, ale w zimie nie stawiaj jej na parapecie. Często znajduje się pod nimi kaloryfer, który powoduje zbyt wysoką temperaturę.  Gwiazda betlejemska nie lubi też mrozu, dlatego weź to pod uwagę jeszcze przed zakupem. Nie kupuj rośliny u ulicznych sprzedawców. Przebywając kilka godzin na mrozie, może zacząć gubić liście i zmarnieje jeszcze przed wigilią.

Jak często podlewać gwiazdę betlejemską? Ta roślina lubi wilgoć

Poinsecja to kapryśna roślina, dlatego trzeba zadbać o odpowiednie nawodnienie. Podłoże powinno być zawsze nieco wilgotne, ale nie przemoknięte. Za duża ilość wody powoduje gnicie korzeni, natomiast za mała — gubienie liści. Gwiazdę betlejemską najlepiej podlewać co 2-3 dni. Sprawdzaj codziennie stan gleby, by wiedzieć, kiedy roślina wymaga nawodnienia. Dodatkowym wzmocnieniem dla poinsecji będzie odpowiedni nawóz. Wybierz ten do roślin kwitnących.

Więcej o: