Ile można dorobić do renty 2023? Tej grupy nie obowiązują zasady. Dostaną rekordowy zastrzyk gotówki

Ile można dorobić do renty 2023: Niestety, jeśli jesteś w grupie osób, której przysługują inne świadczenia, to czekają na ciebie pewne ograniczenia. Od tego miesiąca zmieniają się limity. Jeśli zastanawiasz się, ile może dorobić emeryt w 2023 roku, spieszymy z odpowiedzią.

Zastanawia cię, ile można dorobić do renty i emerytury w 2023 roku? Od tego miesiąca obowiązują zupełnie nowe limity. Jak wynika z ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, świadczenia osób, które dorabiają do renty i emerytury mogą zostać pomniejszone od nowego roku. Pewna grupa jednak będzie pozbawiona limitów.

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ile tak naprawdę kosztowałyby emerytury bez podatku?

Ile można dorobić do renty 2023: Niektóre świadczenia mogą być pomniejszone

Jeśli pobierasz rentę lub emeryturę, to musisz wiedzieć, że świadczenie może zostać pomniejszone, jeśli do niego dorabiasz. Limity są ustalane na podstawie przeciętne miesięczne wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy i są ogłaszane przez Prezesa GUS w Monitorze Polskim. Na ten moment, jeśli chcesz dorobić do renty, musisz liczyć się z tym, że twój dochód nie może przekraczać 70% kwoty przeciętnego wynagrodzenia, ponieważ w takim przypadku świadczenie zostanie pomniejszone. Pamiętaj także, że jeśli dochód przekroczy próg 130% tej kwoty, to twoje świadczenie może zostać całkowicie wstrzymane

Ile może dorobić emeryt w 2023 roku? Tej kwoty nie można przekroczyć

Limity dorabiania do świadczeń na styczeń i luty 2023 wyglądają następująco i są oparte o przeciętne wynagrodzenie w trzecim kwartale 2022, które wyniosło 6480,67 zł:

  • 4536,50 zł i jest to 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, zarobki powyżej tej kwoty poskutkują pomniejszeniem pobieranego świadczenia,
  • 8424,90 zł i jest to 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, zarobki powyżej tej kwoty poskutkują całkowitym wstrzymaniem pobieranego świadczenia.

Zapomnij o skrobaniu zaschniętego brudu! Czyszczenie piekarnika tabletkami do zmywarki rozwiąże problem Jak wyczyścić piekarnik? Wystarczy 30 minut, a będzie lśnił jak nowy

Ile można dorobić do renty rodzinnej 2023? Ta grupa będzie zwolniona z limitów

Osoby, które nie muszą przejmować się limitem, to te, które osiągnęły już powszechny wiek emerytalny i zyskały prawo do emerytury na tej podstawie. Dorabiać mogą również renciści pobierający rentę inwalidy wojennego, a także rentę rodzinną. Osoby, które mają prawo do emerytury częściowej, również mogą być spokojne.

Jak pielęgnować skórę niemowlęcia Skóra niemowlaka jest delikatna. Jakie problemy pojawiają się najczęściej?

Więcej o: